Всеки път природата ни заварва неподготвени и безпомощни. Защо ли не се учим да я посрещаме? Това попита пред БНР бившият министър на околната среда и водите Асен Личев.
По думите му, сушата постепенно завладява България, но това не може да е изненада за управляващите и допълни, че ние трябва да сме подготвени за това.
„Към днешна дата сумата от наличните завирени обеми в комплексните и значими язовири е 54,5%. В сравнение със същата дата миналата година – 67,6%. Според основното им предназначение наличието на завирени обеми в язовирите за питейно-битово водоснабдяване е 67,6, а в сравнение с миналата година – 79,5. За напояване са 35,3, а миналата година – 49,6. За енергетиката – 63,2, в сравнение с миналата година – 76,4. В следните язовири в последното денонощие не е постъпил нито един литър – Дяково, Кула, Рабиша, Цонево, Домлян, Пясъчник и Тракиец“. За реките в Дунавския регион се казва, че всичките са около праговете за ниски води. Същото е положението за Черноморския басейн, където обаче има и пресъхнали реки. Същото е за Източнобеломорския район“, каза още Личев.
Асен Личев добави, че през май НИМХ е издал сезонна прогноза за лято и есен. Според него още тогава е трябвало да бъде свикан Министерския съвет и да се набележат необходимите мерки.
„Не че това ще спаси положението, но щеше да го забави. Има райони, където положението е неспасяемо, и всяка година става по един и същи начин. Това състояние на нормативната уредба обаче е изгодно за министерствата на регионалното развитие, на енергетиката, на земеделието и на икономиката, подчерта Личев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase