ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 61, 1990 г.
БЕЗОБИДНИ ЛИ СА НОЩНИТЕ БДЕНИЯ?
След черната борса развихрила се в условията на анемичната ни пазарна икономика, поредната жертва на дефицита са така наречените нощни бдения в очакване на перални, хладилници, телевизори, мебели и т.н. Възникнала спонтанно, новата самодейна проява има вече точно установен ред: правят се списъци, проверки, дават се дежурства. И колкото броят на дефицитните стоки става по-голям, толкова по-дълъг става списъкът на нуждаещите се, по-чести проверките и по-висок градусът на недоволството. Все още спасителните лъчи на пазара не могат да проникнат през толкова дълго наслагвалата се мъгла. Песимизмът се засилва и от незнанието на съответните инстанции кога ще бъдат издължени предварително договорените количества стоки (внос).
В ДСО „Мототехника и автосервиз” – Стара Загора, за тази година са договорени с ГДР 200 броя матопеди „Симсон”, 100 броя МZ – 150 и 250 броя MZ – 250. досега са получени 96 „Симсон” и половината от договореното количество на MZ. Кога ще бъдат доставени останалите бройки, е в неведение и зам.-директорът по търговските въпроси инж. Иван Марков. Затова пък нощните бдения пред магазина за моточасти на бул. „Георги Димитров” 137 вече си имат своя миниистория. Преди два месеца започват първите по-настоятелни бдения на една случайно сформирала се група от младежи. Седмица по-късно се сформира нова група (на съседната улица), която по подобие на първата подготвя свой списък. Стига се до посещение „на добра воля” на представители от двете грапи при инж. Марков. За да се избегне назрелият конфликт, ръководството на ДСО „Мототехника и автосервизи” се обръща за помощ към МВР и ОбНС, и се стига до компромисното решение, че притежатели на мотори ще станат тези, които са чакали последната вечер преди продажбата. В помощ на „Мототехника” е и организацията „Бутир”, която също изготвя списъци, но само за „Симпсон”. Накрая двете групи се сливат в една и започват денонощните дежурства, проверките по два пъти на ден (6,30 и 18,30 часа). Неписаните правила на чакащите изключват компромиса. Който не се яви на поредната проверка, губи реда си и става последен в списъка.
Дотук като че ли всичко би било нормално, ако… наоколо нямаше жилищни блокове и ако не бяха се случили няколко неприятни инцидента (кражби на губи, бензин, опит за побой над служител на БНА).
Не искам да припиша тези инциденти на упоритите момчета и момичета, чакащи за мотори, но фактът, че те съвпадат по място и време с нощните им бдения, прави основателен упрекът на потърпевшите към чакащите.
Не е ли време някой да въведе по-целесъобразна организация при закупуването на дефицитни стоки, докато инцидентите все още са единици, а живеещите наоколо все още имат търпение или може би осигуряването на реда и спокойствието също трябва да стане самодейно дело, когато и те станат дефицитни.
Йовка АТАНАСОВА