Един от основните опозиционни политици във Венецуела – бившият кандидат за президент Едмундо Гонсалес, напусна страната. Той получи политическо убежище в Испания, след като венецуелските власти издадоха заповед за ареста му.
През последните дни Гонсалес се укриваше в испанското посолство в Каракас. В неделя Испания потвърди, че ще му предостави убежище и го изведе от страната със самолет на въоръжените си сили.
Вицепрезидентът на Венецуела Делси Родригес каза, че правителството е разрешило на Гонсалес да напусне безопасно страната в името на възстановяването на „политическия мир и спокойствие“.
В заповедта за арест на Гонсалес, издадена на 3 септември, се казва, че той е заподозрян в редица престъпления. Сред тях – подбуждане към неподчинение на законите, фалшифициране на документи, саботаж на информационни системи и участие в престъпна организация.
Гонсалес се кандидатира за президент на Венецуела на изборите, които се проведоха в края на юли. За победител беше обявен Николас Мадуро, който встъпи в третия си 6-годишен мандат.
След изборите започнаха масови протести с обвиненият към Мадуро, че е фалшифицирал резултатите. Според опозицията именно Гонсалес е спечелил изборите с над 70% от гласовете.
Опозицията публикува протоколи от над 80% от избирателните секции, които показват, че Гонсалес печели със значителна преднина. Националният избирателен съвет, който обяви Мадуро за победител, така и не публикува протоколите.
Девет латиноамерикански държави, сред които Аржентина, Коста Рика, Еквадор, Панама, Парагвай и Еквадор, поставиха под съмнение победата на Мадуро и призоваха за преразглеждане на изборните резултати. Съединените щати обявиха Едмундо Гонсалес за победител в изборите.
За Мадуро и преди се е смятало, че е преизбиран с манипулации. На президентския вот през 2018 г. стана ясно, че 1 млн. гласа са дописани в негова полза при преизбирането му за втори мандат.
Тогава по официални данни Мадуро спечели 67,8% от гласовете. Заради информацията за изборни измами този резултат не беше признат от повечето страни в света, сред които и България. Десетки държави отзоваха посланиците си, а САЩ наложиха на Венецуела икономически санкции.