От ГЕРБ ще подкрепим антикорупционния закон на ПП и на второ четене в пленарната зала. Ще подкрепим и антикорупционния закон на ДБ, изобщо ще подкрепим всички такива закони, обясни Тома Биков от ГЕРБ пред Нова тв.
По думите му 16-те точки, предложени от ПП, за да има евентуални преговори за правителство, могат да бъдат разделени на няколко части. Някои от тях, които са свързани с компенсации за тока и газа, вече били изпълнени.
По думите на народния представител част от мерките са свързани с много финансови средства. „Затова искаме един по-сериозен и експертен разговор с хора, които разбират от това“, коментира Биков. „Нашите изчисления водят към това, че ако бъдат приети техните искания, това означава над 10 млрд. повече разходи в бюджета. Това не са еднократни разходи, а такива, които се правят всяка година“, каза още депутатът. Според него е много лесно да се предлага увеличаване на разходите, но е трудно да се направи увеличение на приходите.
Сред тези точки е и антикорупционният закон, но Биков останал изненадан, че при разглеждането му във вътрешната комисия представителите на ПП не присъствали.
Третата група закони са свързани с доста пари, затова искаме по-експертен разговор, обясни Биков. Ако бъдат приети, ще са нужни над 10 млрд. лева повече разходи в бюджета – не еднократни, а всяка година. Това се бие с тяхното предложение, че бюджетният дефицит трябва да е под 3%, обясни депутатът. По думите му е лесно да се предлага увеличение на разходите, но е много трудно да се предлага увеличение на приходите.
За тази част от предложените законопроекти от ГЕРБ били готови да се срещнат на ниво експерти, като имат предвид Кирил Ананиев и Деница Сачева.
ГЕРБ ще настояват и за хартиени бюлетини, и за машини на изборите и всеки да гласува, както му е удобно, обясни Биков.
„Очаквам да се направи един наистина сериозен преглед и да се види с какво можем да помогнем“. Така депутатът от ГЕРБ-СДС коментира взетото вчера от Народното събрание решение да изпратим военна помощ за Украйна. По думите му народните представители нямат оперативните възможности да направят преглед и да кажат кои оръжия ще са ни необходими и кои не. „Това е работа на изпълнителната власт, независимо кой е премиер и кой е министър на отбраната“, допълни Биков. Той уточни, че в решението е заложено да се види каква част от въоръжението на България може да бъде заменено. Депутатът изрази надежда правителството да свърши съвестно работата си по този въпрос.