Ботоксът помага не само срещу бръчките, а и срещу депресията

Ботоксът помага не само срещу бръчките, а и срещу депресията

Снимка: Pixabay

Ботоксът, който се използва в бюти индустрията, за да парализира мимиките на лицето и по този начин да спре бръчките, може да облекчи симптомите на депресията.

Ботокс е търговско наименование на булиновия токсин, най-силният известен невротоксин. Той се произвежда от бактерия и причинява парализа. Ботулизмът обикновено се причинява от консумация на лошо консервирана храна или недобре измити продукти, в която е натрупан бактериалният токсин.

Оказва се обаче, че инжектиран в челото, ботулиновият токсин може да облекчи симптомите на депресията. Той също така помага на хора с гранични разстройства и при тревожност, предаде БНР.

Ефектът се обяснява с хипотезата на лицевата обратна връзка или по-научното име на „как се чувстваш влияе на това как изглеждаш“. Начинът, по който изглеждаме, влияе на емоциите ни.

А когато ботоксът потисне способността ни да се мръщим, потиска и центровете в мозъка, отговорни за негативните мисли.

Излиза, че във фрази като „усмихни се на бедите и проблемите и ще ги облекчиш“ или „усмихни се на света, за да ти се усмихва и той“ и подобни захаросани баналности има смисъл – как изглеждаме влияе на това как се чувстваме.

 

https://www.dnes.bg/