Увеличаващите се доходи и ниските лихви водят до много силен имотен пазар в страната, като българите, работещи в чужбина, се очертават като основен двигател на пазара. С очакваното влизане в еврозоната има и група купувачи, които искат допълнително спокойствие за спестяванията си от превалутирането. Пазарът не е балонен, българите се замогват, каза Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България и и основател и изпълнителен директор на „Кредитланд“ и „Моите пари“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.
„Всички фактори в момента водят към един силен пазар, който прави рекорд след рекорд. Спестяванията в банковата система бележат рекорди, растежът на доходите, БВП; цената, на която банките взимат ресурс от домакинствата и бизнесите, също бележи рекорд, но нулеви – банки имат евтин ресурс, който дават с рекордно ниска надбавка на фона на лихвите по кредити в ЕС.“
Банките разглеждат благоприятно доходите на работещите в чужбина българи, в страни от ЕС, САЩ, Великобритания, Дубай, като по-добрата интеграция и обмен на информация с чужбина дава допълнителна сигурност на финансовите институции да отпускат кредити, каза Василев.
„При нас около 15%-20% от нашите кредити са за българи, които живеят и работят в чужбина“, каза Василев, като уточни, че данните не са прецизни. Причината е или инвестиция, или завръщане в България, добави той.
Друга тенденция е, че замогващите се българи търсят по-големи жилища с няколко спални и място за офис.
Без предоговорените кредити и кредитите за рефинансиране през март са били раздадени 640 млн. лв. нови жилищни кредити, а общият обем приближава 800 млн. лв. Клиентите са хора със средни и високи доходи, които участват с около 20%, а по-големите суми по кредитите са заради поскъпването на имотите; месечните вноски са около 30% от доходите на домакинствата, каза Василев.
Ръстът на кредитите на месечна база е около 4%-5%, а на годишна – около 30%, като тенденцията е за растеж, но не може да се очаква ниво от 1 млрд. лв. кредити за месец до края на 2024 г. Съвсем нормално е да се случи през следващите няколко години, коментира Василев.
„Като цяло България наистина просперира, икономиката не е в някакъв балон, доходите растат и се изравняват с европейските. Процентът на кредити към БВП е около 10% и сме една от малко задлъжнелите държави. Нещата не изглеждат истерично от гледна точка на цялостната картина.“, каза гостът.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase