България вече е газов хъб и доставя гориво за целия регион

Нашето място като транзитна страна е утвърдено. България вече е газов хъб на Балканите. Не е необходимо да ставаме такъв. Трябва да оценим този факт, но това не е даденост, която е завинаги. Това е интензивен процес и ние трябва да се погрижим да се развива. България се явява транзитна страна, не само по отношение на руския природен газ, но и източници, които могат да дойдат от Турция и Гърция към Европа.  Тук е мястото и на проекта за Вертикален газов коридор, който още повече да увеличи тази свързаност между Гърция, Турция, България. Очакванията са до две-три години той да бъде реализиран. Това каза Кирил Темелков, зам.-председател на Българската газова асоциация, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

Преекспонира се проблемът с недостига на природен газ в Молдова и Приднестровието. Не физическите потоци на газ са проблемът в Приднeстровието, който възниква в момента при спирането на притока на руски природен газ през Украйна, каза още гостът.

„Инфраструктурата в Югоизточна Европа като цяло, и специално за България, вече се разви до степен, в която няма източник, който да оказва толкова съществено влияние върху физическата доставка. Върху пазарните условия, спирането на който и да е доставчик от който и да е източник влияе на пазарите и веднага се отразява на цената. Но няма недостиг, което е много важно и не се очаква да има такова“.

Ние все още не можем да се откъснем от мисленето, че държавата преговаря за доставките на газ, подчерта Темелков. „В ЕС вече пазарът е единен и отворен и при този единен пазар на природен газ и свързаност между отделните държави, държавите, които действително работиха по диверсификацията, действително нямат нужда държавата да преговаря, за да се осигурява газ. А щом има инфраструктурата, самите търговци намират пазарните ниши и осигуряват количествата, които са нужни на потребителите“.

„Опасенията на Словакия не са за чисто физическото спиране на доставките. Те имат проблем, че основният източник на газа е през Украйна, но съдейки по това, че самата Украйна може да осигури доставки през Румъния, Молдова, България, колкото да захрани самата Словакия. Освен това има свързаност от Австрия и Словакия. Те няма да останат с недостиг на природен газ, но губят най-евтиния си маршрут и имат проблем със значително по-голям скок на цената“.

Този проблем обаче е общоевропейски, защото Европа плаща най-скъпия газ в света от всички развити пазари, включително и в Източна Азия е по-евтин. И причината е именно спирането на газовите доставки от Русия.

Световният газов пазар е структуриран така, че има два основни консуматорски пазара – единият е Европа, а другият Източна Азия – Китай, Япония, Южна Корея. Те формират цената на природния газ в световен мащаб. Когато в един от тези два консуматорски пазара се появи недостиг, той се отразява на целия глобален пазар, обясни специалистът. „Това, че в момента се е повишила цената в Европа естествено оказва влияние на целия пазар на LNG и причината е, че все още производството на LNG е на ръба да осигури потреблението в глобален мащаб. Когато се вкарат в експлоатация нови терминали, цената ще бъде по-стабилна“. 

„България се явява транзитна страна, не само по отношение на руския природен газ, но и източници, които могат да дойдат от Турция и Гърция към Европа”.

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/