Русия се провали в опита си да се завърне в Съвета по правата на човека към ООН, а за членове бяха избрани България и Албания.
При тайното гласуване Русия получи 83 гласа срещу 160 за България и 123 за Албания, които се състезаваха срещу нея в същата източноевропейска група за две места в базирания в Женева Съвет по правата на човека. България бе избрана за член за периода 2024-2026 г.
„Държавите-членки на ООН изпратиха силен сигнал до ръководството на Русия, че мястото на правителство, отговорно за безброй военни престъпления и престъпления срещу човечеството, не е тук“, каза Луис Шарбоно, директор на ООН в „Хюмън райтс уоч„. Още няма реакция от Москва.
„Избирането на страната ни за член на Съвета по правата на човека към ООН е признание за активната ѝ политика в сферата на правата на човека“, каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
„Ангажирани да допринесат“ – е мотото на България. Четири са водещите национални ангажимента, по които България ще работи: подкрепа за мерките и политиките, насочени към борбата с всякакви форми на дискриминация и нетолерантност, расизъм, антисемитизъм и език на омразата, насърчаване на включването на повече жени и момичета на всички нива и във всички сфери на политическия и обществен живот, защита на правата на детето, включително правото на универсален достъп до образование за всяко дете, борба с дезинформацията, насърчаване на свободата на медиите и защита на журналистите, се посочва още в съобщението.
Съветът по правата на човека (СПЧ) е междуправителствен орган, отговарящ за защитата на правата на човека по света
С какво се занимава Съветът на ООН по правата на човека:
- Съветът на ООН по правата на човека се състои от 47 държави членки с право на глас, избрани от пет регионални групи. Избират се за тригодишен срок и имат право на не повече от два последователни мандата.
- Изборът на членовете става с тайно гласуване на Общото събрание в Ню Йорк.
- При вчерашното гласуване 17 страни се съревноваваха за 15 места, чийто мандати започват между 2024 и 2026 г.
- Органът е създаден през 2006 г. и има за задача да „поощрява всеобщото спазване на всички човешки права и основни свободи, по справедлив и равноправен начин, без оглед на техния вид“.
- Той замени Комисията на ООН по правата човека, която беше разпусната, а причината за това отчасти се състоеше в скандал около членството в нея.
- Съветът се събира три пъти годишно в сградата на Обединените нации в Женева за сесии, в които участват дипломати, министри, президенти, гражданското общество и жертви на нарушения на човешки права и правозащитници.
- Съветът редовно организира и заседания, на които страните осъществяват взаимен контрол помежду си на състоянието на човешките права в тях.
- Органът няма правнообвързващи правомощия, но заседанията му водят до поставяне под наблюдение на дадена страна и може да нарежда разследвания за документиране на нарушения, които понякога служат като основа за възбуждане на наказателно преследване за военни престъпления.
- През април 2022 г. членството на Русия беше временно прекратено по настояване на различни страни начело със САЩ заради нахлуването в Украйна. Подобни замразявания на членството са рядкост.
- През 2018 г. бившият американски президент Доналд Тръмп извади САЩ от този орган на основание хронична тенденциозност към Израел. Впоследствие Вашингтон се върна и сега отново е държава член с право на глас.
- През март 2022 г. съветът започна разследване заради войната в Украйна и обвини руските сили в нарушения, които могат да представляват престъпления срещу човечеството. Също миналата година той назначи и разследващ по досието за правата на човека в Русия.