България може да загуби част от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост

България може да загуби част от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост

България може да загуби значителна част от парите си по второто плащане от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Причината е, че според направената от Европейската комисия (ЕК) оценка страната не е извършила в срок нужните реформи, съобщи Министерството на финансите.

Новината идва, след като искането за плащането, на стойност 653 млн. евро, беше подадено на 9 октомври 2023 г. Оценката на ЕК идва след 13-месечно забавяне. Средствата бяха включени в бюджета за тази година, което означава, че в него ще се отвори голяма дупка.

За да бъде извършено плащането по ПВУ, България трябваше да изпълни 62 етапа и цели. Засега според ЕК са изпълнени само 53, а 9 не са изпълнени задоволително. Това не съответства с оценката на правителството, според което не са изпълнени само четири ангажимента.

Неизпълнените според ЕК цели се отнасят до реформи, свързани с либерализацията на енергийния пазар, увеличаването на производството на електроенергия от възобновяеми източници, пътната карта за климатична неутралност, борбата с корупцията, въвеждането на задължителна съдебна медиация, обществените поръчки и предприемачеството.

На този етап не е ясно каква сума може да загуби България. Сега страната разполага с един месец да отговори на оценката на ЕК, след което комисията има четири седмици да вземе окончателно решение. Когато това се случи, България ще разполага с още 6 месеца, за да изпълни поетите ангажименти и така да намали размера на загубата.

Планът за възстановяване и устойчивост включва широк набор от мерки за инвестиции и реформи, за които на България безвъзмездно са отпуснати 5,7 млрд. евро. Получаването им трябва да се случи в девет транша, като предоставянето на всеки един от тях е обвързано с предприемането на конкретни реформи.

През декември 2022 г. България получи първо плащане в размер на 1.37 милиарда евро по ПВУ. Страната официално подаде документите, необходими за получаването на второто плащане в началото на октомври на следващата година.

В последния ден на предходното Народно събрание депутатите направиха опит да приемат Пътната карта за климатична неутралност – един от неизпълнените ангажименти. Тя е свързана със затварянето на въглищните централи в страната. Опитът обаче беше осуетен с блокирането на Народното събрание от „Има такъв народ“ и „Възраждане“.

Ако второто плащане по ПВУ не бъде направено, няма как да бъдат получени и следващите средства за възстановяване и устойчивост.

Служител на Европейската комисия добавя, че България има да взема още 4.3 млрд. евро по плана през следващите две години, докато той действа. Това се равнява на 4% от БВП на страната.

България не е първата държава, при която се предприема временно спиране на плащанията. Досега това се е случвало с още пет други държави – Белгия, Кипър, Италия, Испания и Литва, като четири от тях са успели да се коригират в срок и да получат средствата си.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036