Пазарът на имоти у нас е изключително вълнуващ и представи високи темпове на растеж след пандемията. Потребителите имат основни притеснения около ръста на цените на жилищата, което е обяснимо, но все още България разполага с едни от най-достъпните откъм жилища градове в Европа. Въпреки това в последните 6 месеца се видя намаляване на достъпността. Повишаването на цената на имотите се дължи основно на по-ниското предлагане, особено във вторичния сегмент. Докато започнатото ново строителство показва изключително увеличение в големите градове освен София, където виждаме спад, Това коментира Добромир Ганев, real estate консултант и анализатор, Komfort & Foros Brokers, в предаването „В развитие“.
Кредитирането също е на рекордни нива, като все повече потребители закупуват жилище с помощта на ипотечни кредити. Гостът обясни, че тази тенденция се очаква да се забави през следващата година. Той допълни, че е малко вероятно да видим понижение на цените скоро, като политическите фактори в тяхното формиране ще са ключови. Това включва приемането ни в Шенген, еврозоната и въпросите около бюджет 2025 г. Тези фактори ще повлияят на ръста на заплатите, който бе главоломен в последните няколко години.
„Само през тази година делът на сделките, които се финансират с някакво ипотечно кредитиране, се увеличи във всички големи градове, все още е доста нисък в сравнение с повечето развити западни пазари, но започваме да достигаме 60-65% сделки с ипотечно финансиране в София. В другите градове делът е под 40%, но това са показатели и фактори, които значително влияят на пазара.“
Изглежда, че вторичният пазар е един от най-предпочитаните у нас, като сделките в този сегмент са най-многобройни, въпреки това има клиенти, които предпочитат ново строителство, залагайки на плюсовете му. Често инвеститорите и младите семейства се обръщат към варианта с купуването на „зелено“ – жилища, които тепърва се изграждат.
Покупката на още незапочнат имот крие своите рискове, най-големият, от които е да не бъде завършен заради фалит на фирмата. Но има и по-малки опасности, които потребителите трябва да преценят като: промени по време на процеса на строителство, смяна на предвидените материали или различни промени в договорите. Тук идва и ролята на консултантите, които предоставят експертизата си в областта и запознават купувачите с тези рискове. Все пак имотите на „зелено“ остават атрактивни за голяма част от пазарните участници, тъй като те често са по-евтини, предлагайки до 20-30% по-ниска цена.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.