България чества 116 години от обявяването на независимостта си

България чества 116 години от обявяването на независимостта си

България чества 116 години от обявяването на независимостта си.

На 22 септември 1908 г., след тържествен молебен в църквата „Св. Четиридесет мъченици“, княз Фердинанд I оповестява с манифест независимостта на Княжество България. Той декларира, че страната вече е „държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи“. България е провъзгласена за царство, а Фердинард приема титлата „цар на българите“.

Велико Търново е избрано за място, за да се подчертае приемствеността с Втората българска държава, която съществува между 1185 и 1396 г. със столица именно Велико Търново.

С акта от 1908 г. страната отхвърля политическата и финансовата си зависимост, която ѝ е наложена с Берлинския договор 30 години по-рано.

Оттук нататък усилията на страната са насочени към извоюване на дипломатическо признаване на българската независимост. Това става факт през април 1909 г.

Денят на независимостта е обявен за официален празник от парламента на 10 септември 1998 година.

Най-големите тържества са предвидени да се случат във Велико Търново и София. В старата столица председателката на парламента Рая Назарян присъства на тържествена литургия в църквата „Св. Четиридесет мъченици“.

По-късно в крепостта „Царевец“ ще бъде издигнато българското знаме, а в центъра на града ще бъдат положени венци пред паметника „Майка България“. Кулминацията на тържествата ще бъде в 19:30 ч., когато ще бъде извършена и тържествена заря-проверка.

В София пред паметника „Независимостта на България“ на площад „Княз Александър I“ ще се проведе церемония за отбелязване на годишнината.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036