Българка, изкачила Шиша Пангма: Когато си сам, всеки връх е опасен

Д-р Карина Сълова смята, че диабетът създава предпоставки за инцидент на голяма височина

[ad id=“225664″]

„Солово всеки един връх е опасен. Всичко се случва и ако има една подкрепа във втория човек, може би този процент на случайността ще намалее.“ Това коментира в студиото на „Тази събота” по бТВ д-р Карина Сълова, която се качи на Шиша Пангма през 1999 г. с Дойчин Василев при кошмарни условия и след нощ под открито небе при смъртоносен студ.

„Дори погледнато психологически, което е голям фактор на височина, присъствието на някой около нас ни дава силата да вървим, да не спираме, да не сядаме. Всяко спиране на тази височина взема от нас”, подчерта тя.

[ad id=“263680″]

По думите й Шиша Пангма е коварен връх с висока техническа трудност над щурмовия лагер и заради лошите условия трябва да се намери прозорец, в който да се изкачиш и след това бързо да слезеш надолу.

Според нея Боян Петров е оставил палатката и спалния си чувал именно в Лагер 3 и е предприел атака (междувременно настина беше забелязана палатка там – б.р.). „Познава добре себе си, което е от голямо значение в планината”, посочи тя.

Познава го от кандидатстването му за Еверест 2004. Тогава не го вземат в експедицията заради диабета. „Тогава болно му беше, тежко му беше и може би това го амбицира, но аз съм лекар, аз искам да пазя живота”, подчерта д-р Сълова. По думите й хроничното заболяване само по себе си не е противопоказание за изкачване на високите върхове, но е предпоставка за инцидент.

[ad id=“236993″]

Тя атакува най-високите върхове на света, за да усети сама ефектите от кислородния глад, който не е по-различен от този при заболяване. „Изпитва се нещо горе – гордост, че съм на тази височина, гордост, че съм българка, че флагът е у мен, но основното е медицината”.

Д-р Сълова е решила да подготви ръководство за оцеляване във високата част на планините.