Изпращаме една календарна година, изпълнена със скандали, агресия и хаос, през която рекорден брой министри се опитаха да намалят напрежението в здравния сектор. Станахме свидетели на шумни, но неефективни акции срещу реекспорта на лекарства, на многобройни протести и надвиснали заплахи за затваряне на лечебни заведения поради натрупани задължения и неизплатени заплати, както и на приемането на безпрецедентни мораториуми върху нови молекули и нови дейности, единият спешно отменен след бурното обществено недоволство.
Решихме обаче да припомним не проблемите, а най-големите успехи в родната медицина през 2017 г., благодарение на които български пациенти получиха иновативна професионална помощ със сложни интервенции, някои извършени за първи път в страната ни. Това са едни от най-значимите медицински постижения през годината, които будят възхищение и признателност:
[ad id=“272035″]
1. Уникална операция за Югоизточна Европа с 3D принтиран индивидуален имплант спаси 43-годишен мъж с рак на лицето в „Пирогов”. В Неврохирургията на Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина, заради възможностите на клиниката, които позволяват интердисциплинарен подход и реализиране на големи, тежки операции и лечение, екипът на доц. д-р Николай Янев трансплантира 3D принтиран титаниев имплант върху лицето на пациент със злокачествено образувание, при когото туморът и разсейките са засегнали сериозна част от лицето. Революционната интервенция продължава над 12 часа, като доц. Янев, д-р Светослав Славков и екипът отстраняват костта и меките тъкани, засегнати от тумора. На тяхно място реплантират с микроскопска техника част от фибулата или т. нар. „малък пищял” (дългата тръбеста кост в задната долна част на крака) и я фиксират към индивидуално изработения чрез 3D технологията титаниев имплант. Доц. Николай Янев получи и приза Лекар на годината 2017.
2. 32-годишният д-р Станимир Сираков от Университетската болница „Св. Иван Рилски“ се прочу с няколко уникални за България операции, при една от които извърши мозъчна операция на 10-годишен пациент през артерия на крака. Екипът му оперира по ендоваскуларен път такива артериовенозни малформации, но с подобна сложност направиха операция за първи път. Момиченцето е с комплексна артериовенозна малформация в мозъка. Това е заболяване, при което има много патологични, лоши връзки на съдовете в мозъка – артерии и вени, които са нефункционални и по този начин променят кръвотока в мозъка и унищожават храненето. Така малко по малко мозъкът загива. През артерия на крака успяват да стигнат до мозъка и да изолират всички тези патологични връзки. За операцията на детето нашите специалисти получават поздравления от световни лекари, че са едни от първите в света, които са направили подобна интервенция, защото такива случаи в по-голямата си част завършват с фатален край. Младият специалист е един от малкото лекари в страната, извършващи високоспециализирани животоспасяващи процедури при мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гръбначномозъчни артериовенозни малформации.
3. Офталмологът от УМБАЛ „Александровска“ доц. Иван Танев направи за първи път трансплантация на изкуствен ирис на дете с тежка очна травма с нараняване на роговицата, луксирана леща, разкъсан ирис, отлепена ретина и откъснато цилиарно тяло. Изкуственият ирис се изработва индивидуално по цвят и рисунък след професионална фотография на другото око. Екипът на доц. Танев имплантира успешно изкуствен ирис, изкуствена леща и заместител на стъкловидното тяло на пострадалото око. Изкуствената простеза няма само естетичен ефект, а с нея детето ще може да вижда с малък процент редукция на зрението. Този вид комплексна, безшевна, реконструктивна и иновационна хирургия е уникална за офталмологичната практика в България и продължава да е атрактивна за офталмологичната общност в световен мащаб.
[ad id=“272035″]
4. Субституция на трахеята, в която бе изграден и имплантиран цял орган от автоложни присадки, извършиха в Аджибадем Сити Клиник Токуда. В 10-часовата интервенция участваха екипи от 4 специалности – по Гръдна хирургия, Пластично-възстановителна хирургия, Кардиохирургия и УНГ под ръководството на доц. д-р Цветан Минчев. Хирурзите създадоха и поставиха автотрансплантант – орган, изграден от собствени тъкани, който да замести унищожената от рака трахея и по този начин пациентът да може да диша самостоятелно. За първи път в света хирурзи извършват такава операция, при която освен изграждането на нова трахея са отстранени засегнати от злокачественото заболяване хранопровод, щитовидна жлеза и паращитовидни жлези на 60-годишната пациентка. Тя е с вторични изменения от рак на ларинкса, които засягат трахеята и органите около нея – медиастинума, хранопровода, лимфни и други жлези. Авансирането на рака в трахеята постепенно води до невъзможност за нормално дишане и до състояние, несъвместимо с живота. Автотрансплантантът е с дължина 7 см, колкото нормална трахея и се имплантира с микроскопска хирургия с помощта на хранещи съдове от ръката, които се свързват към мамарната артерия. В сложната имплантация и съединяването на съдовете се включва д-р Асен Келчев от отделението по Кардиохирургия. А в изработването на автотрансплантантът активно участва гост-хирургът доц. д-р Маргарита Кътева. Операциите за реконструкция и имплантиране на трахея са изключително малко в цял свят, а сложността и обемът, в който е направена, я правят уникална на глобално ниво. Този метод е и единствена алтернатива в такива случаи, защото заради имунопотискащата терапия след такава операция има риск туморът да се върне.
5. Под ръководството на проф. Георги Тодоров, началник на Втора хирургия в УМБАЛ „Александровска“, медицински екип от хирурзи, анестезиолог, лъчетерапевт, физик, рентгенолог и клиничен патолог, приложи за първи път иновативен метод при операция на туморно ложе на пациентка с рак на гърдата. Извършена бе единична фракция на лъчелечение, което се прилага директно в оперативния разрез по време на хирургичната интервенция. По този начин се съкращава времето на лечение и то се извършва на място, което е по-бързо, по-ефективно и по-удобно. Чрез 10–15 минутно облъчване по време на оперативната интервенция се избягва последващо продължително конвенционално лъчелечение, а този вид терапия намалява обема и дозата на радиационно облъчване на здравите тъкани и органи в съседство – бял дроб и сърце, което намалява риска от локален рецидив.
6. В УМБАЛ „Свети Георги“ извършиха уникална ендоскопска операция за премахване на аденом на хипофизната жлеза. Екипът от лекари, спасили пациента, включва УНГ хирурга проф. д-р Карен Джамбазов и неврохирурзите доц. д-р Христо Желязков, д-р Иво Кехайов и д-р Владимир Наков. Достъпът до хипофизната жлеза, която се намира в малка костна ямка на черепната основа, е осигурен през носната кухина – т.нар. трансфеноидален достъп, затова и водещият операцията е специалистът по оториноларингология проф. Джамбазов. Възстановяването от интервенцията за пациента е в значително кратки срокове – след едно денонощие той вече е на крака. Все още обичайното лечение при микроаденом на хипофизата включва единствено прием на медикаменти, а класическият трансфеноидален метод е микрохирургичен – под микроскоп. Ендоскопският ендоназален подход в световен мащаб става все по-предпочитан, поради по-добрата непосредствена визуализация на оперативното поле.
7. В началото на годината за първи път у нас беше извършена гръбначна операция на онкоболен пациент. 68-годишният мъж има рак на бъбреците, както и метастази на гръбначния стълб. Д-р Румен Попов и екипът му от Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ решават да направят нещо уникално в България – гръбначна операция, при която да отстранят няколко тумора. Методът позволява изключително ефикасно облъчване на засегнатите места. В конкретния случай са третирани три различни прешлена.
[ad id=“272035″]
8. Лекари-ортопеди оперираха 5-годишно дете с екстремна бързопрогресираща над 100-градусова сколиоза. Детето е получило изкривяването вследствие на вроденото генетично заболяване неврофиброматоза, което причинява дистрофия на гръбначния стълб. Авангардната операция, продължила над 5 часа, е извършена от екипа на доц. д-р Васил Яблански, началник на отделението по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник Токуда, който има опит с над 100 успешно оперирани деца със сколиоза. Чрез иновативни импланти – т.нар. „магнитни родове”, лекарите ще имат възможност да правят допълнителни настройки за изправянето на гръбначния стълб от разстояние без необходимост от хирургични разрези и поставяне на упойка. Обикновено хирургията на сколиоза включва поставяне на импланти в гръбначния стълб на пациента, които го изправят и фиксират. В много ранна детска възраст обаче стандартните импланти биха спрели растежа на детето и съответно налагат допълнителното им разтягане на всеки 6 – 7 месеца, за да може гръбначният стълб да израства, което изисква редица допълнителни хирургични интервенции. Пред малкия пациент има около 6 – 7 години активен растеж и това би означавало до 10 допълнителни операции за разтягане на имплантите. Новите магнитни импланти дават възможност за динамичен дистанционен контрол, а корекциите ще се извършват без хирургия, в амбулаторни условия и изцяло неинвазивно.
9. В Университетската клиника по ортопедия в Плевен беше извършена иновативна операция за поставяне на изкуствена колянна става – ново достижение на медицината, която запазва оригиналната задна става на коляното. Оперативната интервенция е първа по рода си в страната и е извършена от плевенските ортопеди д-р Манчо Ковачев и д-р Христо Гигов с участието на водещия унгарски хирург д-р Гюнтер Тибор. За два часа е опериран 70-годишен мъж, който имал тежко износване на колянната става. Операцията е извършена с малки разрези и загуба на кръв – каквато е световната тенденция, с малко увредени меки тъкани, със запазване на естествената задна колянна става.
10. Лекари от ВМА отстраниха 50-сантиметров тумор от крака на 71-годишен мъж. 3-килограмовото образувание беше отстранено след сложна хирургична интервенция, продължила 3 часа. В случая става въпрос за бързо растящ тумор в бедрото, който се е образувал за един-два месеца. Тежестта на самата операция налага освен екип от Клиниката по „Ортопедия и травматология” – доц. Неделчо Цачев и д-р Никола Харисков, да се включи и съдовият хирург д-р Милан Цеков, за да се избегне ампутация и крайникът да бъде съхранен.
11. Екип на Университетската клиника по неврохирургия в Плевен вдигна на крака парализирана жена. Веднъж вече жената била оперирана в друга клиника, но впоследствие започнала отново да се обездвижва, като на практика е била изцяло парализирана от кръста надолу. Туморът бил вкостен и при тежкото и продължително притискане на гръбначния мозък вероятността пациентката да проходи била малка. След изключително сложна и тежка 6-часова операция, 5 часа от които е работено под микроскоп, екипът от Клиниката по неврохирургия към УМБАЛ „Д-р Георги Странски” в Плевен доц. д-р Йордан Панов, д-р Василев и д-р Младеновски, изцяло е премахнал тумора, който бил с груби сраствания в самия гръбначен мозък. След успешната операция, парализираната пациентка се раздвижва още на следващия ден,а при изписването си на шестия ден вече е можела да стои на краката си.
[ad id=“272035″]
12. Екипът на д-р Константин Димов от „Пирогов” спаси момченце на година и девет месеца чрез спешна рядка операция. Лицево-челюстният хирург отстрани вродена малформация, която обхваща областта на цялата шия при детето. Поради сериозния риск от притискане на хранопровода и трахеята, в сложната интервенция се включва и екипът на доц. Христо Шивачев, координатор на Специализирания комплекс по детски заболявания и шеф на Клиниката по детска хирургия в най-голямата ни спешна болница. По време на операцията лекарите отстраняват изцяло формацията.
13. Уникална операция извършиха лекарите от университетската болница „Свети Георги” в Пловдив. Те спасиха от ампутация крака на 63-годишна пациентка, който трябвало да бъде отстранен заради туморно образувание. Докторите обаче решили да използват нов, непознат метод за лечение, като имплантират на засегнатото място 14 сантиметрова протеза и така спасили крака. Досега практиката за такива пациенти е била ампутация.
14. Екип от специалисти от „Клиниката по оториноларингология и хирургия на глава и шия” към Военномедицинска академия, начело с проф. Венцислав Цветков, отстраниха тумор с диаметър 20 см. от шията на 62-годишен мъж. Образуванието в областта на дясната паротидна жлеза и шията, ограничаващо движението на главата, е от 20 години, но поради болезненост от няколко месеца се стигнало до намесата на медиците, в резултат на което е отстранено чрез изключително прецизна и деликатна интервенция, поради необходимостта да бъде запазен лицевият нерв, сложната анатомия на областта и наличието на магистрални съдове и нерви, граничещи с тумора. Въпреки локализацията и големия размер на тумора, както и високия анестезиологичен риск,свързан с придружаващите заболявания на пациента, образуванието е успешно отстранено чрез парциална паротидектомия с тумора ан-блок, при напълно запазен лицев нерв и липса на парези на съответната лицевата половина.
[ad id=“272035″]
15. Една от най-редките медицински техники – плазмафереза, за първи път бе приложена на момченце на 1 година и 2 месеца, страдащо от автоимунен енцефалит. Детето е пациент на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, а процедурата е извършена от началника на Клиниката по токсикология проф. д-р Янко Илиев и неговия екип. Според лекарите от двете клиники, лечението е успешно.
16. В бургаската болница спасиха 600-грамово бебе, което е родено преждевременно и прекарва първите три месеца от живота си в отделението по неонатология. Под грижите на лекарите в отделението по неонатология са още едно момченце, което тежи 1100 грама и момиченце с тегло 850 грама.
17. 2-месечно бебе с рядко онкологично заболяване на бъбрека бе излекувано с хирургична намеса в Аджибадем Сити Клиник Токуда. Екипът на д-р Калоян Давидов, началник на отделението по урология, извършил операцията по премахване на нефробластом, обхващащ две трети от бъбрека, заедно със самия орган. Хирургичната интервенция е предприета, след като онколози потвърждават предимството на оперативната процедура пред химиотерапията, вземайки предвид възрастта на бебето и теглото му от 5 кг. При липса на навременна намеса при този вид тумори често се стига до бързо нарастване и обхващане на околните тъкани, включително засягане на другия бъбрек и метастази в белите дробове.
[ad id=“272035″]
18. 12-килограмов тумор извадиха от корема на 58-годишна жена лекарите от МБАЛ „Света Марина“ в Плевен. Изключително сложната и продължителна хирургична интервенция е извършена от екипа на проф. д-р Григор Горчев и проф. д-р Славчо Томов. Огромният тумор е установен при пациентка, която постъпила с оплаквания от болки и тежест в корема, гадене и повръщане, силно подуване на коремната област и рязко увеличаване на теглото – до 110 кг. през последната година. Специалистите отстранили успешно голяма туморна формация – образувание в десния яйчник с диаметър 40 см.
19. Акушер-гинеколози от МБАЛ „Света София” отстраниха лапароскопски (безкръвно) матка на жена, с размери 30 пъти по-големи от нормалното. Интервенцията е извършена от екип, включващ д-р Илиана Христова, д-р Виктор Новачков и д-р Десислава Въргулева от АГО на МБАЛ „Света София”.
20. Лекари от болница „Св. Екатерина“ спасиха живота на млад мъж, прободен с нож в сърцето. 28-годишният пациент е докаран в лечебното заведение с прободна рана в областта на сърцето. Веднага след свалянето му от линейката пациентът е изпаднал в клинична смърт. Започнали са незабавни реанимационни мероприятия и в това състояние пациентът е заведен в операционна зала. Хирургическата интервенция е осъществена от екипа на проф. д-р Димитър Петков и въпреки масивната кръвозагуба от 3 л. в белия дроб и около сърцето, пациентът се е възстановил сравнително бързо и на втори следоперативен ден вече е дишал самостоятелно.
Представихме само 20 от постиженията през тази година, които доказват, че имаме лекари на световно ниво. Но медиците, избрали да останат и да лекуват хората в България с изключителен професионализъм, всеотдайност и компетентност, връщат към живота ежедневно много тежки случаи. Благодарим на всички специалисти, които помагат на своите пациенти да се преборят с болестта, дори когато тя изглежда непобедима.
[ad id=“272035″]