Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
От 1 април максималният осигурителен праг ще бъде 3400 лева, реши на второ четене бюджетната комисия в парламента. В момента таванът е 3000 лева, а най-сериозно недоволство от увеличението има в ИТ сектора. За да влезе окончателно в сила този текст, трябва да бъде одобрен на второ четене и в пленарната зала, предава БНР.
Депутатът от ГЕРБ Красимир Вълчев настоя ИТ секторът да бъде изключен от обхвата на увеличението на максималния осигурителен праг с мотива, че тази политика дава резултат в Северна Македония. Според Вълчев, ако се подкрепи ИТ секторът, това ще отвори бизнес възможностите на България:
„Някой футуролог беше казал, че повече еднорози ще се родят в сектора „Информационни технологии“, отколкото носорози в зоологическите градини“.
„Вие сега ни пращате в Северна Македония. Следващата стъпка ще е във Уагадугу, Африка. Гледайте в Европа какво правят. Там 99 на сто от страните нямат никакви тавани, а никъде в Европа, освен в Северна Македония, няма такива специални данъчни закони, пък точно специално за ИТ-то“, контрира Румен Гечев от БСП.
Георги Ганев от „Демократична България“ уточни, че се водят разговори с представители на този сектор, а недоволството им идва повече от непредвидимата среда, отколкото заради самото увеличение:
„Максималният осигурителен доход се променя по следния начин: Без промяна, без промяна, и изведнъж – „буф“ – скача нагоре, когато стане политически неудържимо. След което пак, няма, няма, няма, няма и изведнъж – „буф“- още веднъж нагоре – от 2600 на 3000 лв. Сега няма, няма, няма, няма и изведнъж – на 3400 лв.“.
Минималният осигурителен праг, включително и за земеделските стопани и тютюнопроизводителите, от 1 април ще бъде 710 лева. Той практически е равен на минималната работна заплата, която в момента е 650 лева. Изключение правят земеделските стопани, при които в момента минималният праг е 420 лева.
Минималната пенсия ще се увеличи от 370 лева на 392.57 лева от 1 юли, реши бюджетната комисия при гласуването на второ четене на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Законопроектът ще бъде обсъден в пленарната зала следващия вторник.
По време на заседанието на ресорната комисия вицепремиерът Асен Василев потвърди, че се работи по цялостна пенсионна реформа. Най-вероятно предложението, което се подготвя от социалното министерство, ще стане известно при актуализацията на бюджета през лятото.