Кризата с боклука във Варна продължава да е сред основните проблеми в града по време на летния сезон и жегите. От Общината започнаха проверки дали гражданите изхвърлят сметта извън контейнерите, дори когато те са празни. Общината вече глобява граждани и юридически лица, наложи глоби и на сметопочистващата фирма. А екоинспекцията в града глоби Общината.
„Може да видите – контейнерът е празен, както в повечето случаи. Наличие на отпадъци навън, около контейнерите, които са едрогабаритни и нямат място в контейнера“, обяви пред БНТ Павел Добрев, регионален мениджър на сметопочистващата фирма.
По данни на Община Варна над 50 са увредените контейнери, а според граждани голяма част от тях трудно се отварят.
Според Ангел Иванов, изпълнителен директор на сметопочистваща фирма, последният месец е имало злонамерени вандалски прояви и масово са рязани капаците.
Междувременно Общинският съвет гласува нова Наредба за Обществения ред, в която е забранено изваждането на отпадъци от съдовете, изхвърлянето на гуми, пластмаси и други опасни материали, строителни материали, паркирането така, че да затруднява обслужването на контейнерите.
„Преди два – три дена тези два контейнера преливащи, бяха заобиколени от боклуци, дойде камионът, който извозва контейнерите, някаква нова, модерна технология, вдига ги като кран. Но това, което беше около контейнерите, си остана на улицата. Съответно, след няколко дни, беше натъпкано вътре, и сега в момента, контейнерът е пълен, и хората си изхвърлят боклука навън“, заяви Вера Асенова.
„Проблемът специално за тези съдове е, че са пълни основно с отпадък от пазара, това са касетки, щайги, както виждате – дини, и затова се препълват, те наистина се обслужват два пъти на ден. Когато се препълнят от пазара, се налага гражданите да си оставят отпадъка на земята. изсипването на отпадъка от камиона става отгоре. Тоест не може ръчно, отпадъкът от земята, да се вдигне от работниците. Затова пращаме втора кола, друг тип, която изчиства територията около съдовете“, допълни Ангел Иванов, изпълнителен директор на сметопочистващата фирма.
В случаи като този гражданите трябва да подадат сигнал до районната администрация, защото броят на контейнерите и точното им място се определя от Общината.
Според служитеб в сметопочистващата фирма Николай Неделчев, много се рови в контейнерите. „Отиваме някой път – контейнерът е празен, около него е сметище. С нас има работник, изчакваме го, докато събере всичко, то се бавим, задръствания правим, хората недоволстват“, поясни той.
18300 лева глоба само за два дни наложи общината на сметопочистващата фирма. Същевременно стана ясно, че РИОСВ ще наложи санкция на Община Варна от 3 до 10 000 лв по Закона за управление на отпадъците заради мръсотията в града. Проверките продължават, а варненци очакват ефекта от тях.