В Украйна се учи по руската система, българският отсъства

В Украйна се учи по руската система, българският отсъства

В окупираните от Русия части на Украйна са забранени българските училища.Неделните учебни заведения в Запорожка област са закрити. В свободните части на Украйна се преподава присъствено или онлайн. В тази тежка ситуация голяма роля при помощта на нашите сънародници има Агенцията за българите в чужбина. Преди дни тя  отбеляза и своите 30 години.

Според Райна Манджукова – директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, за тези 30 години се отчита много тесен контакт с българите в страната, който през последните години бил прекъснат поради ред причини – обективни и субективни. Сред тях са скандала от 2018 година и пандемията.

„Първото предизвикателство е да върнем вниманието на нашите сънародници към Агенцията за българите в чужбина, да им покажем нашето внимание и да им покажем, че ни има“, коментира Манджукова.

Тя поясни, че в училищата от украинската образователна система, където има населени места с компактно българско население, българският език се преподава като предмет.

„Другата част са българските неделни училища, които в тази част на Украйна, са 24. Те се финансират по програма „Език и култура зад граница“. Именно тези неделни училища не работят, както и българският език в училища от украинската образователна система не се преподава. Мнозина наши сънародници и украинци отказват да възобновяват работата на училищата, но им се налага“, допълни Манджукова в ефира на Bulgaria ON AIR.

И така на училищата им се налага да работят по руската образователна система, в която не е предвидена българският език.

„За неделните училища имам разкази, които са фрапиращи – когато влизат представители на окупационната власт и питат: „Какви са тези портрети, какви са тези знамена, какви са тези символи“, при което им нареждат да ги махнат“, коментира директорът на Изпълнителната агенция за българите в чужбина.

От думите ѝ стана ясно, че България е страната с най-много форми на общности.

„Страната ни трябва да се грижи за тези сънародници, където и да са. Такава е нашата политика. Ние трябва да обгрижваме както едните, така и другите. В началото на тази агенция са стояли големи политици – Георги Данаилов, Гиньо Ганев, проф. Пламен Павлов, акад. Вера Мутафчиева“, добави Райна Манджукова.

 

https://www.dnes.bg/