Министерството на културата подготвя промени в Закона за културното наследство. Целта е да бъдат съкратени сроковете за съгласуване на проектите, както и да се облекчат административните процедури в системата на културно-историческото наследство. Това съобщи заместник-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев на работна среща с представители на Камарата на архитектите.
Обсъжда се възможността за еднофазно съгласуване на проектите при определени категории паметници на културата.
На срещата е коментиран и проблемът с липсата на режими за опазване на много недвижими културни ценности у нас. Често те нямат окончателен статут и липсва регламент за допустимите намеси в тях. Това ги поставя в опасност, предупреждават от Камарата на архитектите.
В момента сроковете за одобряване на инвестиционни проекти за сгради, които представляват ценности, официално са 4 месеца, но реално се разтягат до близо година, понякога и повече, поясни пред БНР арх. Мартин Христов, който е заместник-председател на Камарата на архитектите.
Ако притежавате сграда културна ценност и направите проект, той трябва да се съгласува в Националния институт за недвижимо културно наследство и в Министерството на културата. Експертите в министерството, които подготвят становища за цяла България, са едва трима, посочи той.
„Това е физически невъзможно да се извърши по този начин. Поне трябва да се увеличи съставът на тези хора, за да се спазват сроковете.“
Една от идеите е само паметниците от национално и световно значение да останат на двустепенно съгласуване, уточни арх. Христов.
Обмисля се да се открият звена в големите градове, тоест процесът да се децентрализира. Това би ускорило процедурата по съгласуване, смята специалистът.