В страните от Европейския съюз гражданите са длъжни да плащат застраховка „Гражданска отговорност“ дори и за моторни превозни средства, които не се използват и са паркирани на техен собствен терен.
Това се казва в отговор на Съда на Европейския съюз на запитване от Върховния съд на Португалия, пише „Телеграф“.
[ad id=“225664″]
Запитването е във връзка с катастрофа, при която загиват трима души. На 18 ноември 2006 година синът на португалската гражданка Алина Жулиана – без знанието или разрешението й, взема ключовете на автомобила и го изкарва от двора на къщата им.
Към този момент жената е спряла да използва автомобила по здравословни причини и не е плащала „Гражданска отговорност“ за него. На следващия ден синът й губи контрол върху управлението на автомобила, докато го кара по обществен път. При катасторфата загиват той и двама пътници. Поради липсата на застраховка на колата, Гаранционният фонд на Португалия изплаща обезщетение за вреди на роднините на другите двама загинали. Фондът предявява регресен иск срещу Жулиана в качеството й на собственик на автомобила, както и срещу дъщерята на починалия водач за обезщетението, което вече е платил заедно с лихвите. На първа инстанция съдът уважава иска. След обжалване Апелативният съд на Португалия обаче го отхвърля с твърдението, че Жулиана не е имала задължение да плаща „Гражданска отговорност“.
[ad id=“263680″]
След поредно обжалване Върховният съд спира делото и задава въпросите до Съда на Европейския съюз. Решението му е, че задължението за сключване на застраховка „Гражданска отговорност“ се отнася и до случаи, при които по желание на собственика превозното средство е спряно от движение в частен имот и е извън обществените пътища, но не е прекратена регистрацията му по законоустановения начин. Съдът допълва и че всеки Гаранционен фонд има право на регресен иска за вреди, причинени от автомобил без застраховка – не само срещу шофьора, а и срещу собственика на колата.