„Много се надявам и виждам кураж в правителство да обявят официално, че подпомагаме Украйна. Това, което правим, трябва да е официализирано, а не чрез посредници. Имаме и загуби от това, тъй като помощите минават през няколко ръце“. Това заяви пред БНР полковник Валентин Радев – бивш зам.-министър на отбраната, военен експерт и бивш вътрешен министър.
„Директно да дадем това, което можем. Браво на министъра на отбраната и на правителството, че в момента казват „Да, още един пакет сме подготвили“. Разбира се, има секретност в този списък. Възможно е да има основания за секретност. Но да го направим официално и да се знае, че България помага и сме част от НАТО, част от ЕС и заедно с тези 25 държави, които са включени и в последната инициатива на Европейската отбранителна агенция за възлагане на обществени поръчки в Европа. В момента складовете ни са празни – не само нашите, но и на другите държави от ЕС и НАТО, които подпомагат Украйна с боеприпаси, а ние изнасяме това, което имаме“.
Относно заявеното вчера от министъра на иконмиката Богдан Богданов, че държавата е взела всички необходими мерки, за да се повиши сигурността на производиството и на хората в отбранителната промишленост, както и че военната ни индустрия е в безопасност, полк. Радев каза: „Това ми прозвуча по-скоро като политическо послание. Защо сега трябва да ги взимаме тези мерки, защо не се взимат постоянно и дали изобщо се взимат? Търговските дружества с изключение на боеприпасите и оръжията, които се съхраняват от армията, се контролират от Служба „Контрол по общоопасните средства“ към МВР. Тяхно задължение е търговските дружества така да вършат своята дейност, че да не се стига до такива инциденти“.
По думите му в България не се случват повече инциденти с взривове на боеприпаси или въоръжения отколкото в други държави. Това не е изключение, което се случва у нас, категоричен бе той. И допълни, че през цялото време трябва да бъдат контролирани тези фирми за изпълнение на правилата, по които трябва да съхраняват и въобще да боравят с боеприпаси.
„По-важното е не точно как са изпълнени складовете, защото повечето го правят и са направени по правилата, но по-важното е какви хора обслужват тези боеприпаси. Те квалифицирани ли са, или недостатъчно? Моето впечатление е, че те не са отчасти квалифицирани. Там трябва да се наемат служители, които са завършили нещо специално, свързано с боеприпасите. Тези хора трябва да са специалисти, защото боеприпасите са средства, създадени да убиват хора, и те трябва да бъдат пазени при особени условия, за да не се случват такива инциденти“.
Няколко са причините за такива инциденти – човешка грешка – при 80%, може би и повече, от случаите, техническа неизправност – 10%, саботаж – около 5%, и други – природни явления, например мълния. Хората, които се занимават с това, трябва да се съсредоточат върху кадрите и начина за съхранение на боеприпасите, категоричен бе Валентин Радев.
„Емко“ е едно от трите големи такива дружества – то е с европейски измерения, подчерта още той и добави, че те трябва много да внимават, когато казват, че това е саботаж. „Може да има такова нещо, но нека оставим прокуратурата да го казва. Имаме си органи и трябва да вярваме на тях“, призова военният експерт.