Варна ще работи за връщането на акциите от Пловдивския панаир на държавата. Това каза новият кмет на града Благомир Коцев в „Денят с Веселин Дремджиев“ в понеделник.
Новината идва, след като през септември миналата година Софийският апелативен съд (САС) потвърди запорирането на акциите от Пловдивския панаир. По-рано беше направен опит те да бъдат прехвърлени от община Варна към частното дружество „Пълдин туринвест“, свързано с бизнесмена, бивш местен лидер на БСП и почетен консул на Русия Георги Гергов.
Коцев съобщи, че тази година предстои да приключи и ликвидацията на дружеството, от което зависи община Варна да придобие собствеността на така наречения терен – „Дупката“, който се намира в центъра на града, който се притежава от фирма на Гергов.
През 2017 г. 29% от Пловдивския панаир са дадени на община Варна. Предложението за това е направено от тогавашния премиер Бойко Борисов. По негови думи целта е общината да използва средствата, за да откупи терена в центъра на града – „Дупката“. Макар локацията да е привлекателна, строителството там е невъзможно заради намерен археологически обект.
По-късно тогавашният кмет на Варна Иван Портних сключва сделка с „Пълдин Туринвест“ за прехвърляне на акциите на Пловдивския панаир. Компанията е съвместна собственост на община Пловдив и Гергов.
Ако сделката се беше осъществила, „Пълдин туринвест“ щеше да стане мажоритарен собственик на панаира. Публичното участие в него щеше да остане само около 20%, което щеше да ограничи значително влиянието на държавата при взимането на решения.
На 4 април миналата година Окръжния съд в Пловдив реши, че вписването на акциите, които са собственост на община Варна, в капитала на „Пълдин Туринвест“ е законосъобразно. Кметът на Пловдив Здравко Димитров можеше да обжалва решението, но не го направи.
По-късно коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) съобщи, че ще сезира прокуратурата по казуса. На 28 април прокуратурата съобщи, че ще провери случая.
След заведено дело от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов през август Пловдивският апелативен съд потвърди спирането на вписването на апорта на общо 16 314 400 поименни акции. През септември това беше потвърдено и от Софийския апелативен съд (САС).