Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия) подкрепи промените в Конституцията, съобщиха от министерството на правосъдието. Министър Атанас Славов и заместникът му Емил Дечев участваха в заседанието на Венецианската комисия, на което е обсъдено и гласувано становището .
В петък проектът с конституционни промени, внесен през юли от ГЕРБ, “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и ДПС събра подкрепа от 161 депутати от трите формации. „Против“ гласуваха 51 народни представители от опозицията, а въздържали нямаше.
Мнението на комисията бе поискано от Славов, с молба за спешност.
Той е защитил пред Комисията основните цели на законопроекта за гарантиране на независимо правосъдие. Ключовите промени са: разделянето на съдебния съвет на два самостоятелни съвета – един за съдиите и друг за прокурорите и следователите, както и новото съотношение между професионалните и парламентарните квоти. При него избраниците на съдиите ще имат превес във Висшия съдебен съвет, а тези на Народното събрание – в Прокурорския съвет. Венецианската комисия одобрява и поощрява разделянето на единния в момента съвет, което е нейна отдавнашна препоръка. Положително е становището и за промяната на квотите във Висшия съдебен съвет, принципно се подкрепя и предложеното решение за Прокурорския съвет.
По отделни предложения се изразяват критики и препоръки. Ще защитавам позицията становището на Европейската комисия за демокрация чрез право да бъде съобразено при новите гласувания на конституционния проект, е казала министър Славов, според съобщението на министерството.
Тъй като предложенията за промени не получиха одобрението на 3/4 от депутатите, ще са необходими още две гласувания.
Предложенията за промени в основния закон бяха подложени на множество критики по време на близо шест часовото заседание на парламентарната конституционна комисия във вторник.
Най-сериозно недоволство предизвикаха идеите за ограничаване на възможността на президента да определя сам състав на служебно правителство, разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два отделни органа с премахване на Пленума му, както и част от текстовете за орязване на правомощията на главния прокурор.
Венецианскаta комисия е консултативен орган по конституционно право, създаден към Съвета на Европа през 1990 г.