Вид спанак съдържа… токсична циановодородна киселина

Cnidoscolus aconitifolius, известен като чая или дървесен спанак, е голям, бързо растящ листен многогодишен храст, за който се смята, че произхожда от полуостров Юкатан в Мексико . Той има сочни стъбла, които пускат млечен сок, когато се нарязват. Растението може да стигне до 6 метра височина, но обикновено се подрязва на около 2 м за по-лесно отглеждане на листата. Това е популярен листен зеленчук в мексиканската и централноамериканска кухня, подобно на спанака в нашите географски ширини . Листата трябва да се готвят преди да бъдат изядени, тъй като сурови те имат високо съдържание на токсична циановодородна киселина. До 5 сурови листа могат да се консумират на ден. За безопасно хранене, необходимото време за готвене е 20 минути.

Някои сортове имат остри косми и изискват ръкавици за прибиране на реколтата. Готвенето разрушава тези „косми“. Чая е един от най-продуктивните зелени зеленчуци.

Chaya е добър източник на протеини , витамини , калций и желязо и е богат източник на антиоксиданти . Въпреки това суровите листа на чая са токсични, тъй като съдържат глюкозид, който може да отдели токсичен цианид. Термичната обработка се налага, за да се дезактивират токсичните компоненти. Чая е подобен на маниока, която също съдържа токсични циановодородни гликозиди и трябва да бъде сготвена преди да бъде изядена.

Листа Чая
Младите листа на чая и дебелите, нежни върхове на стъблото се нарязват и варят като спанак. Той е вкусен зеленчук и има изключително високо съдържание на белтъчини, калций, желязо и витамин А. Всъщност нивата на хранителните вещества в листата на чая са два до три пъти по-големи от всички други зелени ядливи растения. Листата на Chaya имат възможно антидиабетично действие.

Традиционно листата се потапят и задушат в продължение на 20 минути, след което се сервират с масло. Готвенето за 20 или повече минути ще направи листата безопасни за ядене. Листата или течността, в която се приготвят листата, също могат да се консумират безопасно, тъй като цианидът се изпарява като водороден цианид (HCN) по време на готвене. Готвенето в алуминиеви съдове може да доведе до токсичен бульон, причинявайки диария.

Източник: интернет