Снимка: Bloomberg |
Мария Грация Цингарело не може да повярва на ушите си, когато италианското правителството предупреди, че сметките за електричество може да се повишат с 40% през следващите три месеца.
„Ако цените се вдигнат отново, няма да знам към кое да се насоча вече“, казва 49-годишната домоуправителка от Милано, която вече изпитва трудности да плаща наем, сметки и храна. „Често поглеждам календара и си мисля, че няма да изкарам до края на месеца“.
Месечната ѝ заплата от около 1000 евро е единственият стабилен доход в малкия апартамент, който споделя с двете си дъщери и двамата си внуци.
Семейството е добър пример защо правителствата в цяла Европа все повече се тревожат за растящите цени на газа и електричеството. Те обсъждат пакети за спешна помощ за милиарди евро в опит да защитят домакинствата, както и малките бизнеси, които се борят да оцелеят от началото на пандемията с коронавируса, коментира Financial Times.
На 23 септември италианският министър-председател Марио Драги представи пакет от 3 млрд. евро, с които да смекчи ръста в цените на енергията. Пакетът цели да помогне на най-бедните домакинства и малките бизнеси да платят сметките си.
Планът замразява сметките за газ и ток за до 3 млн. домакинства. Фиксираните такси за всички семейства и 6 млн. малки фирми ще бъдат опростени, а данък добавена стойност върху природния газ ще бъде намален от 22% на 5% през четвъртото тримесечие.
На бизнес конференция в страната в четвъртък Драги заяви, че ходът има „силна социална стойност“. Правителството му вече похарчи 1 млрд. евро, намесвайки се пряко на енергийния пазар, за да намали потребителските цени.
Италия покрива над две трети от енергийните си нужди чрез внос, а газът формира над половината от жилищното енергийно потребление в страната – повече от Франция, Испания и Германия. Това означава, че растящите цени на газа бързо се превръщат в по-високи сметки.
Инфлацията на потребителските цени за енергията в Италия се ускори с годишен темп от 20% през август – най-бързият темп от почти 40 години и доста над 15,4% в еврозоната.
Италия харчи пропорционално по-голяма част от доходите си за ток, газ и други сметки от останалата част от еврозоната, затова растящите цени на енергията имат сериозно влияние върху разходите на домакинствата, особено върху тези с ниски доходи.
Нарастващите цени на енергията „принуждават по-бедните семейства да се откажат от свои основни нужди“, казва Изабела Катапано, генерален директор на благотворителната организация за борба с бедността Albero della Bita.
“Сметките са фиксирани разходи, необходимост, която трябва да бъде платена. Затова семействата все повече са принуждавани да харчат по-малко за други неща, например качествена храна или образователни и развлекателни дейности за децата си“.
Нивото на безработица в Италия все още е над 9%, което е два пъти над това в Германия, а през 2020 г. около 5,6 млн. души са били смятани в абсолютна бедност.
Високите цени на енергията удрят и бизнеса, като цените на промишлените продукти са се повишили с годишен темп от 12,3% през август, което е доста над нивото от под 1% в началото на годината.
37-годишната Силвия Барбати, която управлява местен фитнес в квартал Триесте в Рим, се тревожи, че растящите цени може да означават, че жертвите, направени от малките бизнеси като нейния по време на двегодишните ограничителни мерки заради пандемията, са били напразно.
„Дейността ни вече беше драстично намалена заради Covid и сега се опитваме да стъпим на краката си. Наистина се надявам, че следващите сметки няма да бъдат космически“, казва тя.
Много семейства и малки бизнеси се страхуват, че няма да издържат, казва Паоло Перосо, президент на търговската асоциация в централен Рим Amici di Porta Pia.
“Има много объркване и страх в момента… Сметки, които изведнъж може да се окажат с 30-40% по-високи, е абсурд“, коментира той. „Може да е трудно да се платят, особено за онези, които трябва да поддържат работещи по цял ден витрините си, светлините си или хладилниците си. Някои се опасяват, че този път няма да оцелеят“.
източник https://www.investor.bg/…………