57 украински бежанци, предимно майки с малки деца, отпътуваха в неделя с влак от Бургас за София. Те ще бъдат настанени в държавни бази в Паничище. Снимка: БГНЕС/ИВАН ЯНЕВ |
България е сред страните в Европейския съюз, които най-бързо предоставиха временна закрила на бягащите от войната в Украйна. Това заяви в интервю за БТА Такеши Морияма, старши кризисен координатор на Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН).
Близо 300 хил. души са влезли в страната от началото на конфликта в края на февруари, а една трета от тях са останали и са получили временна закрила. Това означава, че всички украински бежанци в страната могат да живеят, да имат достъп до пазара на труда, да записват децата си на училище, да имат достъп до здравни услуги и да получават помощи в България, отбелязва Морияма.
„Приветстваме трайния ангажимент на правителството да приеме украинските бежанци и да им предостави жизненоважна помощ, докато чакат безопасност и мир у дома“, казва Морияма.
По думите му България е показала, че може да се мобилизира в помощ на бежанците. „Вдъхновяващо беше да се видят ежедневните усилия на българите, които посрещат и помагат в този необикновен момент“, коментира той.
Над 4 хил. украински бежанци вече са намерили работа в България, което им позволява да осигурят нуждите на семействата си и да запазят достойнството си, отбелязва Морияма.
Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците също допринася за тези усилия, като този месец е организирала панаир на труда, на който над 30 работодатели са се срещнали с украински бежанци, предлагайки работа в редица сектори – от технологии, търговия и финанси до производство и услуги.
Такеши Морияма коментира и данните, че 100 млн. души са принудени да избягат от домовете си, като по думите му това е стряскаща бройка и рекорд, който въобще не трябваше да бъде поставян.
Броят на хората по света, принудени да бягат от конфликти, насилие, посегателства срещу правата на човека и преследване, за първи път в историята достигна 100 млн. души, увеличен заради войната в Украйна и други смъртоносни конфликти.
След нападанието на Русия в края на февруари 8 млн. души са били разселени в границите на Украйна, а над 6 млн. души са регистрирани като бежанци от Украйна.
„100 млн. души трябва да послужат като сигнал за събуждане, за да се намери изход и да се предотвратят разрушителните конфликти, да се сложи край на гоненията и да се отстранят основните причини, които принуждават невинни хора да бягат от домовете си.
Станахме свидетели на изключително положителна реакция на международната общност към хората, бягащи от войната в Украйна. Състраданието е живо и ние се нуждаем от подобна мобилизация за всички кризи по света. Но в крайна сметка хуманитарната помощ е палиатив, а не лекарство“, казва Морияма.