Внесоха вота на недоверие срещу правителството

Внесоха вота на недоверие срещу правителството

Депутати от „Възраждане“ внесоха първия за този кабинет вот на недоверие срещу правителството, предаде репортер на БГНЕС.

Партията има подкрепата на „Има такъв народ“, а по-рано днес от БСП обявиха, че ще подкрепят документа срещу кабинета „Денков“.

Повод за недоверието към правителството е „енергийната политика на правителството“ и „унищожаването на българската въглищна индустрия“, съобщи вчера лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Енергетиката е национален интерес, ето, трите опозиционни партии защитаваме националния интерес. Това, което се случва с плановете, е само прелюдия – предстои да се гласува Картата за енергетиката, която тотално отписва сключеното споразумение вчера“, каза Цончо Ганев от „Възраждане“.

Поводи за вотове на недоверие има поне 26, надявам се още първият да успее, допълни Георги Свиленски от БСП.

ГЕРБ и ДПС използван ПП-ДБ като гумено средство за предпазване, коментира и Тошко Йорданов от ИТН. По-добре е сега да падне това правителство, защото ако падне по-късно, ГЕРБ и ДПС ще отнесат шамарите. Ще дам 100 лв. на човека, който ми намери изказване на Борисов, което не се е променило в за един час, допълни Йорданов.

Сектор енергетика е само един от всички рухнали сектори в държавата, допълни независимият Радослав Василев. Именно затова Борисов заговори за смяна на министри, каза още Василев.

В сряда на извънредно заседание парламентът прие споразумението между правителството и миньорите, според което въглищните централи няма да бъдат затваряни административно, а ще работят на пазарен принцип. Споразумението бе подписано след над 7-часови преговори във вторник.

Според Конституцията за внасяне на вот на недоверие са необходими подписите една пета от депутатите или 48 народни представители. Вотът днес има подкрепата на 60 депутати – от „Възраждане“, ИТН и БСП.

„Възраждане“, БСП и ИТН пък имат общо 72 гласа в парламента. За да бъде успешен вотът на недоверие, са нужни най-малко 121 гласа, тоест би била нужна подкрепата на ГЕРБ или на ДПС.

Представители и на двете партии към този момент обаче заявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие, ако правителството спазва сключеното споразумение.

Според правилника на Народното събрание депутатите могат да започнат разискванията по вота на недоверие от 3 до 7 дни, след като той бъде внесен в деловодството на парламента. Гласуването се провежда не по-рано от 24 часа след приключването на разискванията.

Това означава, че планираната от депутатите почивка на НС от 6 октомври до 6 ноември заради предизборната кампания за изборите и балотажите в различните градове, вероятно ще бъде прекъсната.

В случай, че вотът е неуспешен, такъв няма да може да се иска на същото основание в следващите 6 месеца.

През 2022 г. правителството на Кирил Петков беше свалено именно с вот на недоверие. Тогава той беше внесен от ГЕРБ и беше подкрепен от ИТН, ДПС и „Възраждане“.

https://www.dnes.bg/