Внимание! Продават цаца с олово на българския пазар!

На българския пазар се продава риба, която надвишава нормите на съдържание на олово, сочи проверка на „Активни потребители”.

12 марки замразена риба са проучили „Активни потребители“, закупени от няколко търговски вериги.

[ad id=“225664″]
Това са вносни продукти и се предлагат на българския  пазар от търговци, а не от компании, занимаващи се с улов.

Анализът на риска показва, че в тези замразени храни се очаква да покажат съдържание на наднормени количества тежки метали.

Нивата на трите най-често срещани в рибите тежки метали (олово, кадмий и живак) е определено в лаборатория с използване на референтен метод (ICP – MS). Допълнително е анализирана информацията представена на етикетите.
[ad id=“225664″]
Само една от 12 търговски марки е негодна за консумация заради наднормено съдържание на тежки метали, но проблемни са още три марки.

Повишено съдържание на олово (0,331 mg/kg) е установено при замразена цаца. Уловена е в Балтийско море от компания от Латвия и след това пакетирана и внесена в България от румънска фирма.

Още две проби скумрия уловени в Атлантика и Тихият океан имат високи стойности за олово.

Измерването на кадмий показва завишени нива в замразената цаца от Балтийско море.

При тестване на живак е открит в три, хек от Северозападен Атлантик, скумрия от Атлантика и цаца от Балтика.
[ad id=“225664″]
Като цяло опасна за хората е само цацата. При другите три проби следва да се подхожда с повишено внимание и от организацията „Активни потребители“ предупреждават да се ограничи тяхната консумация.

Проучването на „Активни потребители“ открива проблеми и с етикетирането на продуктите. Нарушение се установява при две търговски марки, които са с изтекъл срок на годност, при това с повече от три месеца. Това са Пангасиус продаван в Кауфланд и Талапия от Метро.

При четири търговски марки се установява добавяне на допълнителна вода и технологични добавки (фосфатни соли).

Интересни са данните за произхода на замърсената с тежки метали риба. Изненадващо на първо място е Испания.
[ad id=“225664“]
С произход от тази страна са докладвани 534 случая на тежки метали. Това се дължи на факта, че рибата от Испания се лови в замърсени с индустриални и битови отпадъци. Райони на Атлантическия океан и Средиземно море.

Следващи в класацията са държави от Азия – Виетнам, Индонезия, Сингапур и др.

Замърсяването на риба с тежки метали е една от най-сериозните опасности в храните. Това налага осъществяване на строг контрол на пазара на всички морски храни.
Източник:dir.bg