Натоварен астрономически календар през 2017 година, ще имаме възможност да наблюдаваме четири затъмнения – две слънчеви и две лунни.
Първото за 2017 година пълно слънчево затъмнение ще е на 26 февруари. То ще може да се наблюдава от Юго-западна Африка, както и от Южна Америка. Началото на затъмнението ще е над Чили, сянката на Луната ще премине над Аржентина, Патагония, южната част на Атлантическия океан и Ангола. Явлението ще приключи над Замбия и Република Конго.
Второто пълно слънчево затъмнение ще бъде на 21 август и ще се вижда от САЩ. Сянката на Луната върху Земята ще е широка 270 километра и в нея ще се наблюдава пълно затъмнение, а на 2000 километра от двете й страни ще се наблюдава частично слънчево затъмнение.
Първото лунно затъмнение бе на 11 февруари. То бе видимо от Северна и Южна Америка, Европа, Африка и Азия. От България наблюдавахме максималната фаза на затъмнението в 02:44 ч. на същата дата.
На 7 август от Европа, Африка (без най-западните й части), Азия и Австралия ще може да се наблюдава частично лунно затъмнение, което от България ще бъде видимо след изгрева на Луната в 20:29 часа официално време (за София), а максималната фаза ще настъпи в 21:20 ч. Тогава южният (долен) край на лунния диск ще бъде затъмнен от земната сянка.
Безспорно най-забележителното явление за 2017 година ще бъде пълното слънчево затъмнение на 21 август, което ще се наблюдава от Северна Америка и северната част на Южна Америка. То вече е наричано от много медии „Great American Eclipse“. Пътят на лунната сянка ще премине през северните части на Тихия океан, ще прекоси САЩ и по-точно – щатите Орегон, Айдахо, Монтана, Уайоминг, Небраска, Канзас, Айова, Мисури, Илинойс, Кентъки, Тенеси, Джорджия, Северна Каролина и Южна Каролина, след което ще продължи през централните части на Атлантическия океан.
Източник: БЛИЦ