Почти всяка десета българка споделя за физическо насилие и заплахи, заяви социалният министър Иванка Шалапатова по време на дискусия на тема „Мерки за борбата с домашно насилие и насилие, основано на пола, в България“. Събитието е организирано от Фондация „Асоциация Анимус“ в София.
По данни на нашето министерство една трета от българите (около 34 на сто) се определят като жертви на насилие, каза министърът. По думите на Шалапатова първата крачка на промяната трябва да дойде от обществото. Трябва да се въведе нулева обществена толерантност към насилието, каза министърът. Няма формално оправдание да не се помогне на жертвата, подчерта тя. Шалапатова добави, че домашното насилие не е частен проблем, информира „Дарик“.
Институциите също трябва да положат качествена грижа, а отговорните лица да са достатъчно добре подготвени, отбеляза също Шалапатова.
Над 20 процента от жените в Европейския съюз за били подлагани на домашно насилие, обяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, информира БНР.
„Нещо ново и, за съжаление, отново негативно, по време на пандемията от Covid-19 е регистрирано значително увеличение на физическото и емоционалното насилие над жени. Искам само да кажа, че сведенията показват, че обажданията по горещи телефонни линии за помощ при домашно насилие и в някои държави са се увеличили петкратно. Нараства също така и насилието онлайн“.
Мария Габриел допълни, че седем от десет жени са се сблъсквали с кибернасилие.
Омбудсманът Диана Ковачева посочи, че жертвите на насилие рядко говорят. Тя смята обаче, че законът далеч не обхваща всички проблеми. Въпросът също така далеч не се отнася само за жени. Децата също са жертви – станали свидетели на насилие, това им нанася травма за цял живот, смята Ковачева. Тя отбеляза, че у нас има случаи на насилие на син над баща, например.
В Страсбург вече са наясно, че има много сериозен системен проблем с домашното насилие в България, каза също тя. Ковачева допълни, че срещу страната ни има две осъдителни решения. Едното е за случай на жена, застреляна от съпруга си на публично място и другото – за малолетно момиче, малтретирано от приятеля си.
Според участниците са наложителни и промени в Наказателния кодекс.