„Възраждане“ ще разговаря за формиране на общо правителство с всички партии освен ГЕРБ и ДПС, ако получи третия мандат, каза лидерът на партията Костадин Костадинов в неделя пред БНР.
Новината идва ден преди началото на предстоящите консултации на партиите при президента Румен Радев.
Досега „Възраждане“ не е участвала в управлението на страната. Тя настояваше да управлява или сама, или в коалиция с партии, които изпълнят конкретни нейни условя. Партията е известна с проруските си позиции и призивите за излизане на България от НАТО и ЕС.
Формациите, с които Костадинов предлага да преговаря, включват проевропейската „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и новосъздадената „Величие“.
„В парламента има две партии, които са огромният проблем за функционирането на политическата система, ГЕРБ и ДПС, но тези две формации имат 115 гласа, а останалите имаме 125“, каза Костадинов.
Според него политиките, по които има несъгласие с другите формации, могат да бъдат решени чрез референдуми, включително за влизането в еврозоната и за членството на страната в НАТО, а министър-председателят трябва да е консенсусна фигура.
„Възраждане“ е четвъртата по големина парламентарна група. В предишния парламент тя беше трета политическа сила.
На предсрочните парламентарни избори ГЕРБ и ДПС станаха първа и втора политическа сила с общо 115 депутати. Двете са склонни да управляват заедно, но за целта трябва да получат подкрепата на поне още шестима депутати. Никоя от останалите партии до момента не е заявила готовност да подкрепи техен мандат.
Другата партия освен „Възраждане“, която поиска да получи третия мандат, е ИТН. Тя каза, че ще предложи свое правителство, като не уточни с кого. Според Костадинов, ако президентът Радев връчи третия мандат на ИТН, „ще подари властта на ГЕРБ и ДПС“.
До март месец след компромисно споразумение около конкретни евроатлантически цели ГЕРБ и ПП-ДБ управляваха с подкрепата на ДПС. След това ГЕРБ се оттегли от властта и така предизвика нови избори.
По-рано в края на 2021 г. беше съставен кабинетът на Кирил Петков, който включваше ПП, БСП, ДБ и ИТН. Тогава ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ останаха в опозиция. Близо половин година по-късно ИТН се оттегли от управляващото мнозинство заради несъгласие с политиката на Петков за Северна Македония.