„Газ, роднина, милиционер“. Какви са връзките на десетки служители на „Булгартрансгаз“ с политици

В държавния газов доставчик „Булгартрансгаз“ са работили или работят над 30 души, свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи. Това се казва в новото разследване на „Антикорупционния фонд“ (АКФ) „Газ, Роднина Милиционер“.

То идва, след като през ноември организацията публикува друго разследване, в което разкри, че „Булгартрансгаз“ се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото хранилище „Чирен“, което е стратегически обект от национално и европейско значение.

Разкритията дойдоха, след като няколко месеца по-рано Европейската прокуратура започна разследване на проекта за газовото разширяване на стойност общо 400 млн. лв., започнато докато „Булгартрансгаз“ е ръководена от настоящия служебен министър на енергетиката Владимир Малинов.

Фирмата, която печели проекта, но после се отказва и дължи не са изисканите от „Булгартрансгаз“ неустойки, е строителната компания „Главболгарстрой“. Тя е един от най-големите изпълнителни на инфраструктурни проекти, възлагани от държавата.

Освен с партии и контролни органи, настоящи служители на държавната фирма са свързани и със строителната фирма.

„Втората част на разследването предлага възможни отговори на въпроса „Защо липсват категорични действия в защита на публичния интерес?“, пише още АКФ.

Свободна Европа изпрати въпроси до Министерството на енергетиката за разкритията на АКФ, но до публикуването на на материала не получихме отговори.

Надзорният съвет до ГЕРБ и Путин

Според разследването две от назначенията в надзорния съвет на „Булгартрансгаз“, които будят сериозно притеснение, са тези на Александър Каназирски и Кирил Георгиев.

„Един от членовете на надзорния орган – Александър Христов Каназирски, съставя програмата за визитата в София през април 2013 г. на Александър Бабаков, специален пратеник на Владимир Путин по енергийни проекти и заместник-председател на руския парламент“, се казва в разследването.

През септември 2023 г. данни от разбитата поща на Бабаков показаха, че официалният изпълнител на продължението на „Турски поток“ в България – саудитският „Консорциум Аркад“, се е подчинявал изцяло на руски интереси.

По-късно друг теч на информация показа, че строежът на газопровода, който се управлява отново от „Булгартрансгаз“, се е случил изцяло под диктовката на Москва и предвижда да обслужва основно интересът на Русия да доставя газ до близките си съюзници в Европа като Сърбия и Унгария.

От изтеклата информация стана ясно, че Бабаков е от хората с най-дейно участие около строежа на трасето през България, въпреки че Русия официално не е част от проекта.

  • Георгиев е председател на надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ от 2014 г. Преди това той е общински съветник от ГЕРБ в София.
  • Бивш член на управителния съвет на предприятието е Делян Димитров – съпругът на PR на ГЕРБ Севделина Арнаудова. В техния гараж се оказа джип на „Консорциум Аркад“ при ареста на Арнаудова през март 2022 г. Тогава се оказа, че строителят на „Турски поток“ в България е дал няколко автомобила за хората от „Булгартрансгаз“.
  • Друг бивш шеф на управителния съвет на компанията между 2015 и 2021 г. е Таня Захариева, която преди това шест години е председателка на общинския съвет на Хасково от ГЕРБ. В „Главболгарстрой“ от шест години работи и синът ѝ.
  • По времето на управлението на Захариева в управителният съвет е издигнат бъдещият шеф на компанията и настоящ енергиен министър – Владимир Малинов.

Да си в кръга на Борисов

Близостта на служители до кръга хора около председателя на ГЕРБ и бивш дългогодишен премиер Бойко Борисов също изглежда като обща черта на служители в газовия доставчик.

  • Надя Стойкова, която е директор на Дирекция „Обществени поръчки“ и едновременно главен експерт „Административно ръководство“, е дъщеря на близкия до Бойко Борисов Даме Стойков, пише АКФ.
  • Секретар на Управителния съвет и експерт експерт „Ключови проекти“ е Стефка Александорва, която живее на съпружески начала с Иван Стояновдългогодишен бодигард на Борисов.
  • Зетът на ген. Тодор Коджейков, директор на правителствения авиоотряд и бивш телохранител на Борисов – Антон Георгиев, е служител в Дирекция „Упрвление и договори“.

Контролни органи, строителни фирми и малко ченгета

От АКФ обръщат внимание и на връзките между бивши и настоящи служители в „Булгартрансгаз“ с контролни органи и строителни фирми, които се явяват външни изпълнители, каквато е „Главболгарстрой“.

Така например бившият шеф на газовото дружество Владимир Малинов е женен за член на Комисията по защита на конкуренцията (КЗК) от 2016 г. насам – Горица Стоянова. Тя е издигната на поста си от ГЕРБ.

  • Пламена Ненкова, която е бивша служителка на „Булгартрансгаз“ и настояща на „Главболгарстрой Холдинг“, (което се отказва от проекта за разширението на „Чирен“) е съпруга на дългогодишния депутат от ГЕРБ Александър Ненков. Неговата майка – Юлия Ненкова от 2016 г. е председателка на КЗК, издигната от ГЕРБ.

Освен това от АКФ разкриват още, че бивши служители на ДАНС също работят в „Булгартрансгаз“. Такива са служителите в отдел „Защита на критичната инфраструктура“, които са работили в бившата Държавна сигурност Иван Стефанов и Ганчо Генчев.

  • Дъщерята на Генчев Вилияна Янкова е бивша деловодителка в ДАНС, след това е секретарка на Владимир Малинов в „Булгартрансгаз“, а сега в Министерството на енергетиката.

„Съпругата на Ганчев е секретарка на административния секретар на ДАНС Красимир Славов. От друга страна, синът на Красимир Славов – Слав Славов, е главен специалист „Бизнес планиране и развитие“ в „Булгартрансгаз“, пише още АКФ.

Държавните газови предприятия на България често са свързвани с корупция, свързана с водещите политически партии. Журналистически разследвания и позиции на западни държави многократно са свързвали българския енергиен сектор с руски интереси и корупция.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036