Четвъртата вълна на коронавируса по света премина по-бързо от останалите, което означава, че ваксините са подействали положително. Затова пък България е на дъното по ваксинирано население.
„Въпреки трудностите, през които трябва да преминем, успяхме да се съхраним като хора. Годината беше безпрецедентна – на социална изолация и на мерки за дистанция и носене на противоепидемични предпазни средства. Всяко едно предизвикателство е нова възможност да бъдем по-добри хора и да се поучим от грешките си“. Това каза пред БНР доц. д-р Александър Оскар.
Специалистът е носител на наградата „Лекар на годината“. Той коментира, че България се е провалила в борбата с COVID-19:
„Над 70% от населението на другите страни от ЕС вече е ваксинирано, а в България – под 20%. Ако се се види статистиката, тежкото протичане, изискващо болнично лечение, както и смъртността – основно засягат неваксинираните хора. За мен е голяма мистерия защо хората в България продължават да вярват на всякакви конспиративни теории и не се доверят на експертите, които се занимават с тази материя. Рано или късно ще преминем и през това предизвикателство COVID-19, както човечеството е преминало и през други пандемии. Въпросът е как ще преминем – колко хора ще загубим“.
Според него във всяка държава има хора, които вярват в конспиративни теории и нямат доверие на ваксините, но у нас процентът им е много висок:
„Аз не считам, че изискването на ваксинация, както е в редица европейски държави, ограничава правата на хората. Тук става дума за отговорност! Това е и една политическа отговорност. Няма как политиците да се харесат на всички. Трябва да вземат разумната и справедлива страна, в случая – да се защити обществото“.
Д-р Александър Оскар призова хората да се ваксинират: „Все още има време да спасим нашите близки и приятели!“.
Той прогнозира COVID вълната, в която страната вече навлезе, да не толкова тежка, колкото бяха предходните:
„Скоро няма да се разделим с този коронавирус, ще трябва да се научим да живеем с него. От нас зависи колко дълго. Трябва да инвестираме в собственото си здраве и в здравето на обществото, а няма как да сме готови, при положение, че в предишните години не сме инвестирали нищо в здравеопазването си“.