Според статистиката на Европейската организация “Алцхаймер Европа”, броят на болните от деменция в България за 2015 година е около 84 000.
Добрата новина е, че процентът на българите с деменция е значително по-нисък в сравнение с други народи от Европейския съюз.
Последните научни открития доказват, че неспособността за разпознаване на 10 всекидневни миризми – от дим до сапун – може да се използва за идентифициране на болестта на Алцхаймер. При диагностициране този “тест за миризми” е също толкова ефективен, колкото и тестът за паметта и дори в определени случаи е по-добър от мозъчен скенер.
Още преди десетина години учените са установили, че
болестта на Алцхаймер силно уврежда центъра за разпознаване на миризми в мозъка,
но използването на “теста за миризми” така и не навлиза в практиката.
[ad id=“218548″]
Д-р Девананд е достигнал доста високо ниво за предсказване на болестта по тест, включващ 40 вида миризми. Този тест е разработен от Ричард Доти от университета в Пенсилвания. В последното проучване са участвали 150 пациети на възраст от 43 до 84 години, с малки до средни проблеми с паметта и 63-ма напълно здрави доброволци. За проучването са използвани карти, на които трябва да се зачеркне разпозната миризма, като всяка миризма е на отделна карта, т.е. на участниците е даден избор от няколко възможни отговори.
Повечето обикновени хора са постигнали резултат между 35 и 40 точки. Пациентите с начален стадий на развитие на Алцхаймер, когато все още нямат трудности да разберат самото упражнение,
постигат резултат от около 20 точки
Много от участниците в експеримента са имали проблеми с паметта още при включването им в изследванията, но без да е потвърдено заболяването на Алцхаймер. Те са били наблюдавани в продължение на девет години. През този период на много от тях е била потвърдена диагнозата болест на Алцхаймер. Когато учените прегледали резултатите от “теста за миризми”, се оказало, че постигналите около 20 точки на теста са застрашени да се разболеят от Алцхаймер.
Старческото слабоумие може да се установи и като се погледне в очите на човека. Както са установили учените, измененията на съдовете в очните дъна могат да бъдат достоверни, ранни признаци за увреждания в интелектуалната сфера, свързани с болестта на Алцхаймер, инсулт и други увреждания на главния мозък.
[ad id=“218001″]
..
КАКВО ПОКАЗВА СТАТИСТИКАТА?
Около 4 на сто от хората над 65 години и 20 на сто от навършилите 85 са с някаква форма на деменция.
Деменцията, известна още като старческо оглупяване, засяга прогресивно паметта, уврежда интелекта и личността на болния и влияе сериозно на социалните и професионалните му дейности. Съвременната неврология почти е обхванала това заболяване и има възможности за пълното му излекуване, но при откриване в ранните му форми.
АЛЦХАЙМЕР ВСЕ ПОВЕЧЕ ПОДМЛАДЯВА
Преди 20 години се смяташе, че това заболяване е характерно само за възрастни хора. Болестта се причисляваше към групата на старческите психози. Но през последните години симптоми на болестта са открити у хора, които не са навършили дори четиридесет години.
Тази болест е много коварна. Тя се прокрадва незабелязано, маскирана зад признаци, характерни за стареенето. Отначало паметта отслабва, губи се инициативността, радостното отношение към живота, интересът към обичайните занимания.
След това влошаването на паметта прогресира. Към това се добавя влошаване на ориентацията в пространството, човек престава да познава сам себе си. Случвало се е, като се гледа в огледалото, болният от Алцхаймер да попита: “Кой е този старец?”.
При нормалното стареене човек се отнася критично към такива изменения и се старае да ги преодолява. Ако тези прояви са все по-забележими, а човек остава безразличен към своята умствена и психична деградация, то напълно вероятно е това да са признаци на болестта на Алцхаймер. Разбира се, да се определи тази граница е много трудно. Тъй като засега не знаем как да лекуваме тази болест, а може само да се спре нейното развитие, важно е да започнем да правим това колкото може по-рано.
[ad id=“218001″]
..
КАКВО ПОКАЗВА ТЕСТЪТ ЗА МИРИС?
След продължителни изследвания тестът е ограничен до тези миризми, които най-добре идентифицират болестта на Алцхаймер. Неспособността на пациента да разпознае мириса на дим е на първо място. Следват:
– мирисът на ментол;
– на кожа;
– на ананас;
– на сапун;
– на ягода;
– на естествен газ;
– на лимон;
– на карамфил.
Ричард Доти, директор на Центъра за вкусове и миризми към университета в Пенсилвания, заедно с други учени, е разработил 40-видовия “тест за миризми”. Обонятелните пътища в мозъка се намират в тази област, която започва да се разрушава в ранния стадий на болестта. Тази област, наречена енториална мозъчна кора, често се изследва с мозъчен скенер при установяване на Алцхаймер.
[ad id=“218001″]
КАКВИ СА ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО?
Първите прояви са свързани с намаляване на интелектуалните възможности на пациента. Той започва да забравя, не може да се справя добре със задълженията си, започват да се появяват празнини в паметта му.
Случва се така, че пациентът помни всичко преживяно в детството си, но не може да си спомни имената на децата си. Не са редки и халюцинациите, които са шок за близките на болния.
Промените в поведението му понякога са твърде необичайни и трудно обясними. Това са:
– депресия;
– незаинтересованост към радостта и проблемите;
– потиснатост;
– безотговорност към важни неща и към собственото здраве;
– говорна и двигателна агресия;
– възбуда и неприлични сексуални желания и постъпки;
– изпускане по малка нужда;
– повишен апетит и неприлично хранене;
– непредвидими постъпки и самонараняване.
Какви са най-честите видове деменции?
Това са: болестта на Алцхаймер, от която страдат от 50 до 75 на сто от болните, мозъчносъдовата и паркинсоновата деменция. Има подобни състояния, причинени от обменни, психични, токсични увреждания на мозъка. При фамилните форми наследствената предразположеност е около 5 процента от случаите.
А те са:
[ad id=“218548″]
..
– напредналата възраст;
– женският пол;
– наличието на дементно болен в семейството;
– по-честото изпадане в различни депресивни състояния;
– някои заболявания на щитовидната жлеза;
– чести или многократни черепно-мозъчни травми, които увеличават значително риска от развитието на деменцията.
Точното диагностициране на това заболяване изисква голямо професионално майсторство дори и за най-опитния невролог. Ако ви се случи да изживеете съмнение за такава диагноза, винаги търсете второ, а защо не и трето мнение на специалист.
Всеки от нас поне сто пъти си е задавал въпросите защо стареят хората и защо изведнъж губят здравето си. Една от най-популярните теории за стареенето е теорията за свободните радикали. В хода на вътрешноклетъчните обменни процеси в човешкия организъм се изработват токсични вещества. Те притежават химична активност, която дава началото на окислителните процеси, в резултат на което започват да се увреждат част от клетките.
Понякога ние сами усложняваме ситуацията, ако пушим, пием едновременно алкохол и лекарства и се храним нездравословно.
Окислителният процес, обусловен от действието на свободните радикали, може да доведе до развитието на различни хронични заболявания.
[ad id=“218548″]
..
С една дума – 500 от най-разпространените заболявания са свързани със свободните радикали. Например деменцията, заболявания на сърдечносъдовата система (атеросклероза, инфаркт на миокарда, исхемична болест на сърцето и т.н.).
В резултат на въздействието на свободните радикали се увеличава и възприемчивостта към инфекции, повишава се рискът от развитието на тумори, има вероятност от възникването на вродени дефекти чак при следващите поколения.