Депутатите одобриха повишение на детските надбавки от 1 април

Депутатите одобриха повишение на детските надбавки от 1 април

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

След тягостни дебати по окончателното приемане на държавния бюджет за тази година депутатите записаха в проектозакона, че от 1 април детските надбавки се увеличават, разширява се и кръгът за подпомагане. Приемането на бюджета продължава почти денонощно от сряда насам. 

Във финалния вариант на текста е записано, че от 1 април всички семейства със средномесечен доход на човек от 510 лв. ще имат право на надбавки. В момента този праг е 410 лв. Хората с доход от 510,01 до 610 лв. ще получават 80% от размера на надбавката. Размерът на месечните помощи за отглеждане на деца стават 50 лв. Към момента те са в размер на 40 лв. За две деца сумата става 110 лв., а за три – 165 лв. За семейство с 4 деца ще се дават 175 лв., като за всяко следващо дете в семейството помощта се увеличава с 20 лв. 

Още по темата

Въпреки че прекараха часове в дебати по различни текстове от бюджета, нито един депутат не внесе предложение за повишение на месечната помощ за отглеждане на близнаци. Така тя остава 75 лв. на дете и тези семейства няма да получат увеличение от 1 април.

Поредна година помощта за децата с увреждания също остава без промяна. Размерът ѝ от 930 лв. на месец за деца с 90 и над 90% трайни увреждания не е променян от 2016 г. Децата с увреждане между 70 и 90% ще получават отново същата сума, както досега – 450 лв. на месец, а тези с 50 до 70% увреждане – 350 лв. месечно.

Преди това депутатите успяха да гласуват и трансферите за общините. От финалния текст става явно, че общата субсидия за делегираните от държавата дейности е в размер на 4,889 млрд. лв. От тях общата изравнителна субсидия е 379 млн. лв. и трансфер за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища в размер на 48,228 млн. лв.

Целевата субсидия за капиталови разходи е в размер на 296,310 млн. лв. 

Не беше прието предложението на Росен Желязков от ГЕРБ-СДС субсидията за градския транспорт на Столичната община да се увеличи от предвидените 15 млн. лв. на 178 млн. лв. Дебатите по тази точка продължиха няколко часа. 

Новото тази година ще е, че общините вече ще са задължени да представят в Министерството на финансите отчети за капиталовите си разходи.

Дългът, който България може да поеме през тази година, остава без промяна от първоначално заложеното – 7,3 млрд. лв., като 3 млрд. лв. ще са за рефинансиране на стари дългове, а 4,3 млрд. лева ще са нов дълг. Общата задлъжнялост в края на годината не може да надхвърля 35,5 млрд. лв.

https://www.investor.bg/