Снимка: Bloomberg |
Кой е по-страшен за световните инвеститори: Владимир Путин или Джером Пауъл? Това се пита Кейти Мартин на страниците на Financial Times.
Руският президент притежава умения по джудо, ядрени оръжия и 100 000 войници, струпани до границата с Украйна, за да подкрепят заплахите на Москва за „най-непредвидими и тежки последици“, ако Западът отхвърли исканията ѝ в областта на сигурността.
Но съдейки от последните движения на световните пазари, инвеститорите са много по-притеснени от председателя на Фед, който няма нито един от тези атрибути, но има способността да повишава лихвените проценти.
Инвеститорите не пренебрегват напрежението около Украйна. Руската валута отслабна; сега един долар се разменя за 78 рубли, при 74 в началото на годината. Държавните облигации на Русия в местна валута също поевтиняха, изпращайки 10-годишната доходност до над 9 процента, най-високата от шест години.
Руските акции също се препънаха, отразявайки възможността ЕС и САЩ да дадат нов залп от икономически санкции, за да се опитат да убедят Русия да се отдръпне от границата.
Дори тези местни пазарни движения обаче са относително кротки. Това не е повторение на анексирането на Крим през 2014 г. и произтеклите от него санкции, които доведоха до брутален спад на рублата. Мекотата на пазарната реакция сега предполага, че много чужди пари са напуснали Русия тогава и не са се върнали.
Все пак изблиците на геополитически стрес обикновено следват определен сценарий: валутите убежища – особено йената и швейцарският франк – като цяло се покачват. Американските държавни облигации се повишават. Златото поскъпва. Класически полет към безопасност.
Ако това изобщо се случва, то е много смекчено. Йената не поскъпна през януари. Франкът е по-слаб спрямо долара, а златото е в дрямка. Щатските ДЦК поевтиняват.
Няколко възможни обяснения идват на ум. Едното е, че инвеститорите просто не вярват, че Русия ще нахлуе в Украйна. Ще проверим това оптимистично гледище след няколко седмици. Друго брутално обяснение е, че дори и инвазията да се случи, тя няма да засегне световната икономика.
„Макар че една война в Украйна може да бъде голяма човешка трагедия и източник на значително политическо напрежение, тя вероятно ще си остане местен въпрос с ограничени политически и военни последствия извън Русия и Украйна“, коментира Пол О’Конър, ръководител в Janus Henderson Investors.