Диана Русинова: Трайно е усещането, че при строежа на пътища се пести

Диана Русинова: Трайно е усещането, че при строежа на пътища се пести

Проблемите с качеството на пътното строителство у нас отново са сред основните теми в обществото. Големият проблем в строителството и нередностите в целия пътен сектор е в начина на възлагане и контрол на строителството на пътищата, изрази мнение регионалният министър Иван Шишков. Съгласни ли са с това твърдение пътните експерти?

„Няма как да не се съглася с тези твърдения като виждаме, че участъци, построени преди 5-6 г., са в лошо състояние. Проблемът не е само в проектирането, но и в контрола“, заяви експертът от Европейския център за транспортни политики Диана Русинова в студиото на „България сутрин“.

Още по темата

7 мар 2023 21:00

93

7 мар 2023 09:19

89

6 мар 2023 13:01

98

Тя е категорична, че трайно остава усещането, че при строежа на пътища се пести и има неадекватно поддържане.

„Всичко се случва, защото може. Никой в България не се трогва, че нещо не е проектирано правилно, че се краде. Само Европейската прокуратура реагира. В България единственият критерий през последните години стана този за най-ниска цена. Другият – оценка на техническото предложение, също е хлъзгав“, добави Русинова.

Още през миналата година са дефинирани 5 основни проблема, свързани с некачествените пътища в страната, обобщи председателят на УС на Научно-технически съюз по транспорта инж. Ясен Ишев.

„Нашите пътища се амортизират толкова бързо, защото имаме остаряла нормативна база, която изчислява пътните конструкции. Тя е от 1987 г, с последна редакция от 2003 г. Второто е товарите, които изчисляваме, те са с около 40% по-високи. Автомагистралите се изчисляват за 11,5 тона на ос, в момента минават над 15 тона на ос. Нашите пътища не се строят качествено и при спазване на технологията, има занижен контрол и няма адекватно поддържане“, заяви инж. Ишев пред Bulgaria ON AIR.

Експертът е категоричен, че е нужна законодателна промяна. Също и, че критерият „най-ниска цена“ не е най-добрият. Препоръча да се проверяват търговете и кой ги печели.

„Виждаме, че едни и същи изпълнители са на големите инфраструктурни обекти и качеството не е добро. Надзорът няма ангажимент да ходи и да проверява как са вземани пробите. Ако това се въведе, дано в тази посока да се подобри качеството“, коментира инж. Ишев.

Диана Русинова съобщи, че са направени щателни проверки на пуснатия за движение тунел при столични квартал „Люлин“.

„6 проби са взети от тунела, всяка една шахта сме я измерили, нито една не тропа. Денивелацията е до 2 см, шахтите са изградени с много старание, надзорът там, ако сега го повикате, ще каже какво е правено в това съоръжение. Огледахме и за течове, имаше и такива спекулации, огледахме осветлението със специален уред, светлоотразителност на маркировка и знаци. Надзорът там си е свършил работата“, заключи Русинова.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/