През тази година той преминава под мотото за увеличаване на данъците върху тютюневите изделия. Световната здравна организация апелира те да бъдат повишени с 50 на сто, но експертите отбелязват, че дори процентът да е по-малък, това ще доведе но значим ефект. Те напомнят, че на всеки 10 секунди тютюневият дим убива по един човек.
Решението 31 май да бъде обявен за ден, посветен на борбата с тютюнопушенето, е взето от страните-членки на Световнта здравна организация през 1987 г.
Всяка година на днешната дата в страните по света се подчертават рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и вниманието на обществеността се фокусира върху мерките за ограничаване на това вредно явление.
Ежегодно пушенето убива близо 6 милиона души по света. Над 5 млн. от смъртните случаи са следствие от пряка употреба на тютюн, докато над 600 000 души са жертви на пасивното пушене, поради наличие на тютюнев дим в средата, който обитават.
През 20 век вредният навик е причинил смъртта на 100 милиона души. Ако сегашните тенденции не бъдат променени, през 21 век броят на жертвите на тютюнопушенето може да достигне 1 милиард.
Децата в семейства, където се пуши, боледуват значително по-често от бронхити, бронхити с обструктивен синдром и пневмонии. Пасивното тютюнопушене в предучилищнато възраст е свързано с редица негативни последствия върху дихателната система. Теса изложени значително по-често на респираторни инфекции.
Все още голяма част от родителите у нас омаловажават вредата от пасивното пушене за здравето на техните деца.
Припомняме, у нас от 2012 г. е в сила забрана за пушене в закритите обществени места. През миналата година беше атакувана в парламента, но предложените поправки за либерализиране на режима в заведенията не бяха приети от депутатите.
Опитите за частично снемане на забраната предизвикаха протести от страна на граждани и обществени организации.
източник: news.bg