Съветският съюз е покойник вече от четвърт век. По какъв път тръгна Русия след разпадането му – стана ли тя по-добра или по-лоша? Анализ на писателя Виктор Ерофеев.
Един плаче, друг се смее, трети не понася руската власт, друг я възхвалява. Има патриоти и чуждопоклонници, страшно обеднели хора и такива, натрупали приказно богатство. Едни са московчани, други живеят някъде в някакво забравено дори и от бога селце. Има отишли на фронта и влезли в затвора…
Ето така си живеем, откакто свалихме червеното знаме от Кремъл преди 25 години, и по-точно – на 25 декември 1991 година. Станах неволен свидетел на спускането на знамето, защото гостувах на приятели в едно жилище точно срещу Кремъл. Логичната смърт на гиганта не можеше да не предизвика едновременно страх и облекчение. Над Кремъл се развя руският трикольор и нова Русия затрепери от полъха на зимния вятър. В онази вечер изглеждаше, че всичко е само игра на понятия и ОНД е само замаскираното продължение на СССР. Московчани равнодушно побързаха да се приберат в къщи. И сгрешиха, включително и аз самият. Защото от този момент нататък Русия щеше да се промени радикално. Въпросът е дали днес е по-добре?
Няма еднозначен отговор
Независимо от всички негативи, всички очевидни признаци за наличието на авторитарен режим и самодържавие, независимо от въображаемите болки, предизвикани от разпада на СССР, и мечтата за неговата реставрация, Русия вече не е онова комунистическо страшилище, подхранващо се с класовата ненавист. Русия не е Северна Корея. Тя също иска да консумира и да живее по-добре, както всичките развити страни.
Но все нещо не ѝ се получава. С трудностите, които сега изпитва, Русия се нарежда сред другите проблемни страни, като се различава от тях само по оргомната си територия и ядреното си оръжие. От самото начало основен враг на Русия стана липсата на представа за това, какво е свободата и защо е нужна тя. Интелигенцията от преди Перестройката знаеше какво е това освобождение, но разбираше малко от свобода.
Животът в Русия през тези 25 години след края на Съветския съюз може да бъде разделен на четири етапа.
Ранният Елцин
Първият е този на ранния Елцин. Това е единственият период, в който възникна надежда за промени, които властите отчасти поощряваха, макар и тромаво. Именно тогава просветеният руски елит получи рядката възможност да се обедини с властта в някакво митично „ние“. Изглеждаше, че обществото и държавата бяха готови да се сближат. Всичко обаче се провали, защото – както държавната власт, така и обществото – имаха слаба представа за законите на човешката природа.
Август 1991: след свалянето на Михаил Горбачов от власт изгрява звездата на Борис Елцин, който призозава към съпротива срещу пучистите
Народът събори комунизма с надеждата за по-добър живот. Той обаче не издържа изпитанието известно време да живее по-лошо, макар и да работи повече, и прокле демокрацията. Русия започна да се завръща към своето традиционно състояние на апатия и безотговорност. Непривлекателността на новоизграждащия се режим доведе до парламентарната криза през 1993 година, до сепаратизма, войната в Чечения, до битката с олигарсите и господството на мафията.
Слабият Елцин, отдаден на алкохола
Вторият етап от живота на нова Русия след срамните президентски избори през 1996 година е периодът на слабия Елцин, отдал се на алкохола, разделил се с реформаторите, за да прилече на своя страна „силоваците“ – тайните служби и военните. Финансовата криза от 1998 година, растящата носталгия, социалната истерия и ценностното разминаване със Запада хвърлиха Русия в обятията на чекистите от тайните служби.
Ранният Путин
С идването на Путин на власт беше подписана квитанцията за грешките на руската демокрация. Но третият период – на ранния Путин – имаше характера на политически преход. Постепенно обаче стана ясно, че Русия не може да догони една Португалия по БВП на глава от населението. Стана ясно още, че не сме китайци и нямаме достатъчно трудов потенциал. В замяна на това имаме евтин петрол и прогресираща носталгия. Тя (носталгията) получи и идеологическа подплата под формата на отказ от универсалните ценности и опора в традиционните ценности на живота, наред с издигането на ролята на православната църква. Църквата започна да използва този изключителен исторически момент за своето уникално обогатяване – в замяна на преданост и държавен патриотизъм.
Зрелият Путин
Юни 2001: новоизбраният президент Владимир Путин с първия президент на Русия Борис Елцин по време на държавен прием в Кремъл
Сега Русия се намира в периода на зрелия Путин. И той, като един машинист, прикачи локомотива за последния вагон и подкара композицята обратно с твърдението, че бъдещето е назад в миналото. По време на гражданските протести през 2011/12 година влаковата композиция тъкмо набираше скорост в обратна посока.
Путин разбра много добре, че страната му реагира по-скоро на мобилизация, отколкото на модернизация. На тази основа той осъществи така рядко срещаното в историята на Русия единство между власт и народ (голямата част от него). Руската накърнимост от загубените територии се превърна в твърдо убеждение в собственото превъзходство – морално, историческо и религиозно. Кремълските силоваци и дипломати се оказаха на висота: лъжата – в ролята на богиня на войната – действа както в Студената война срещу Запада, така и в горещата война срещу Украйна и всички други противници, за да ги върне в руската сфера на влияние. Западът пък сякаш наля вода в руската мелница, показвайки липсата на единство и, откровено казано – стратегически немъдро поведение.
Има ли изход от създалото се положение? Възможно е в следващия, пети период от живота на Русия да настъпи сближаване с набиращия увереност Запад – за благото на всички. Но това е само прогноза, която няма да стане реалност още утре.
Изочник : Дойче Веле