Донорът, станал баща на 1000 деца: Понякога си мисля, че съм се увлякъл твърде много

Донорът, станал баща на 1000 деца: Понякога си мисля, че съм се увлякъл твърде много

Джонатан Джейкъб Мейер казва, че не е искал да стане Човекът с 1000 деца.

Холандецът, който е станал донор на сперма, е в центъра на тревожните нови документални сериали от три части на Netflix. Той оспорва цифрата в заглавието, като твърди, че реалният брой на децата, на които е помогнал да се родят, е по-близо до 600. В шоуто 42-те -годишният бивш учител в гимназията и крипто търговец е представен като фанатик, решен да разпространи семето си възможно най-широко. Срещу него се обявяват майки от цял ​​свят, които му раждат деца от 2007 г. насам.

„Никога не съм имал идеята да имам 100 деца или 500 деца“, казва той пред Independent. „Стана стъпка по стъпка. Много донори искат да бъдат в новините, но за мен, ако никой не знаеше за мен, това би било чудесно. Сега вече знаят за мен, така че искам да обясня моята страна на историята.“

Пътуването на Мейер да стане един от най-плодотворните донори на сперма в света започва, когато е в колежа. Тогава той разговаря с приятел, който не може да има собствени деца.

„Той беше първият човек, който постави в съзнанието ми идеята за донорство на сперма“, спомня си Мейер. Последвал период на самонаблюдение, докато преценявал как да стане донор може да промени живота му. Година по-късно през 2007 г., на 25 години, той се записва в банка за сперма.

„В началото беше наистина страхотно“, спомня си той. „Знаех, че хората, които са получили моята сперма, ще бъдат супер щастливи и ще създадат семейство. Това е нещо смислено и истинско“

Когато започнал да се чувства по-спокоен с идеята да бъде донор, той започнал да мисли, че е жалко, че трябва да остане анонимен.

„Реших, че е жалко, че не мога да се срещна с хора и да видя усмивките на лицата им“, призава той. „Тогава прочетох за уебсайтове, където можете да дарите частно, и осъзнах, че това е нещо, което също искам да направя.“

Той публикува реклами със снимки, показващи дългата му руса коса, в холандски уебсайтове, където жените търсят донори на сперма, обяснявайки кой е той и мотивите му. Още от самото начало той казва, че отговорът е бил огромен.

„От момента, в който пуснах рекламата, час по-късно вече имаше четири-пет имейла. Това продължи през целия ден“, обяснява той. „Хората смятат, че съм имал план самото начало, но тогава си мислех, че може би ще помогна на един или двама души.“

Но изключително много хора го потърсили за помощ. 

„Знам, че хората ме мислят за луд и че помагам твърде много, но според мен бях супер селективен“, казва той. „Хората наистина не разбират недостига на донори.“

Скоро той посещава частни жени от цялата страна, а след това и по света. Обикновено той предоставял сперматозоиди в пластмасова чаша, въпреки че понякога самият той правел секс с жените. Той не искал заплащане, освен да помоли да му бъдат покрити пътните разходи и след като спрял да дарява в клиниките, той започнал да  иска от получателите да покрият разходите за неговите тестове за полово предавани болести.

Той признава, че не е отнело много време, преди да се пристрасти към чувството, което му дава да помага за създаването на семейства.

„Понякога си мислех: „Това са много деца, може би трябва да спря“, но след това получавах ново съобщение, което гласеше: „Уау, вие наистина сте донорът, който търсим“, казва той .“„Беше ми трудно да кажа не. Ти си човекът, който идва заедно с печелившия билет от лотарията, това е чувството, което носиш на тези хора. Това е нещо магическо.“

Майер може да е започнал с най-добри намерения, но тъй като броят на даренията му нараснал, той започнал да лъже потенциалните нови получатели за пълния размер на своето потомство. Натали, майка лесбийка, която има син от холандеца, казма пред The ​​Independent, че той я е информирал през 2010 г., че „иска да помогне на пет семейства и че аз ще бъда номер три“. По-късно тя научила, че истинската цифра е много по-висока. Подобна е версията на още няколко други майки, които са интервюирани в „Човекът с 1000 деца“.

Когато е попитан дали е заблуждавал тези жени, Мейер става уклончив. „Понякога си мисля, че съм се увлякъл твърде много„, казва той. „Трябваше да си кажа, че по-малък брой деца е добре. Би било най-добре, ако бях отворен, но избрах да следвам международните насоки.“

Той твърди неубедително, че действията му не са били по-лоши от правилата, действащи в търговските донорски операции.

„В големите банки за сперма като Cryos, тяхното ръководство е да не информират реципиента за броя на използваните донори“, казва той. „За себе си реших, че ако клиниките не информират родителите тогава и аз не бих, но разбирам защо хората смятат, че това не е най-добрият подход.“

Измамата на Мейер може да е опасна поради рисковете от психологически стрес и опасността от кръвосмешение между полубратя и сестри, които нямат представа, че са роднини. През 2017 г. тези страхове накараха Холандското дружество по акушерство и гинекология да го включи в черния списък като донор, след като научи, че е родил най-малко 102 деца чрез множество холандски клиники. Това беше в нарушение на насоките в Холандия, които предвиждат, че донорите на сперма не трябва да стават бащи на повече от 25 деца. Други държави имат свои собствени правила: ограничението за Обединеното кралство е 10 семейства (с неограничен брой деца), докато в Германия ограничението е 15 деца. Има малко общо международно регулиране.

Мейер казва, че приема, че инбридингът е проблем, но вярва, че критиците му „преувеличават“ вероятността.

„Всичко се свежда до това дали моите деца донори биха се натъкнали на някого, когото не познават, и винаги могат да попитат“, казва той. „Всички деца знаят, че са от донор и знаят името ми. Това е малко нещо, което те трябва да знаят. „Вие от донор ли сте и вашият донор ли е Джонатан?“

Той казва, че е спрял даряването на сперма на нови реципиенти по собствено желание през 2019 г.
Стигнал до решението отчасти, защото искал да се съсредоточи върху това да има свои деца. Четири години по-късно холандски съд му нареди да спре даряването на сперма, да унищожи всички проби, съхранявани в клиниките, и му наложи глоба от 100 000 евро за всяко бъдещо нарушение, въпреки че дава възможност на майките, които искат биологични братя и сестри за своите деца, да го потърсят.

„Уважавам присъдата““, казва Мейер.

Мейер казва, че е отказал да участва в „Човекът с 1000 деца“, защото не е в най-добрия интерес на децата.

„Мисля, че наистина се извлича полза от тези семейства, които са били безплодни или просто са искали да имат семейства“, казва той. „Те са добри хора, прекрасни хора и сега хората ще ги питат: „О, детето ви едно от онези в документалния филм ли е? Ще направи ли нещо добро за децата?“

Той все още не е гледал поредицата и отрича няколко от основните обвинения, повдигнати срещу него. Той казва, че никога не се е състезавал с колегите донори кой може направи повече деца, като твърди, че никога не е споделял с никого броя на децата, които има. Той категорично отрича може би най-шокиращото обвинение в поредицата, че той и друг донор на име Леон са смесили спермата си, преди да я дадат на реципиента, за да видят кой ще „победи“. „Това в документалния филм ли е?““— пита той Independent недоверчиво. „Не, това е пълна клевета. Това е лудост. Защо да правя това? Защо някой трябва да прави това? Ако е в документалния филм, бъдете подготвени, определено ще съдя целия екип на Netflix.“

Той също така отрича да е дарявал на банка за сперма в Кения или да е публикувал в донорски групи като Лъва от Момбаса. „Нямам контакт с тези момчета“, казва той. „Не искам да имам нищо общо с тези идиоти.“ Когато е запитан за  донора на име Антъни, който написа, че иска да дари сперма в Кения, за да „избели Африка“, той е възмутен. „Това е просто отвратително“, казва Мейер. „Дистанцирам се на милиони мили от този човек. Той е ужасен. Чувал съм, че тези десни момчета искат да разпространяват белия ген или нещо подобно, всички тези глупости.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/