Доц. Вълчева: Искаме 1% от БВП за висше образование

Доц. Вълчева: Искаме 1% от БВП за висше образование

Още 180 млн. лева за висше образование поискаха ректори и студенти. Възможно ли е това?

„Бюджетът свети „на червено“ и за 21 висши училища. Притеснението ни е огромно. БВП расте, миналата година беше заложен за 140 млрд. лв., но в края на годината се отчете 165 млрд. лв. – имаме ръст от 25 млрд. лв. Тази година той вече е заложен от 165 млрд. на 184 млрд., или това е около 19 млрд. в повече. Искаме 1% от БВП за висше образование, за наука – това е необходимост не само заради нас, но и заради това, че сме в европейското пространство за образование и наука. Средствата вървят надолу. Вместо да имаме поддържане на 4,5% от БВП, ние вече сме на 3,8%“, каза доц. Лиляна Вълчева от Синдикат „Висше образование“ в студиото на „България сутрин“.

Според нея това е много стряскащо.

„На първо място искаме да бъдат признати договорените от нашия синдикат средства, а те не са малко – в размер на 40 млн. лв. Виждаме, че са заложени в бюджета. Но тези 40 млн. не са достатъчни, защото ние ги договорихме от 1 юли, трябва да бъдат добавени още 20 млн. лв. В самия бюджет са заложени увеличения на един критичен минимум, това не е продължаваща политика, ние сме напът да застрашим младите колеги и притока на млади хора в системата“, допълни доц. Вълчева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя поясни, че един асистент взима 1500 лв. заплата, но при спадането на данъци в много висши училища той е на критичния минимум от 1020 лв.

„Това го доближава до стипендията на докторант, която е 1000 лв. С ректорите и студентските съвети подписахме общ документ, където поставихме ясно политиката по доходи и политиката по стипендии. Висшето образование се движи с обучаващи преподаватели, грижата за хората е най-важната. С нас никой не е договарял бюджет. Ако бяха договаряли, ние щяхме ясно да им кажем, че след като 2 години поред дават 103 млн., къде е третата година. Това, което ние сме сметнали, е с 30 млн. разлика, а на нас ни трябват 134 млн. лв. само в политиката по доходи на работещите в системата. Нужни са ни още 7,5 млн. за стипендии на докторанти и асистенти, нужни са ни 1,1 млн. лв., защото има защитени специалности“, обясни доц. Вълчева.

„Ние искаме да видим как ще се развият политиките, но за целта ни трябва редовно правителство. Естествено, че ще подготвим и нашите протести, но преди всичко ние сме академични хора -, умеем да убеждаваме, умеем да говорим с мотиви и аргументи“, посочи доц. Вълчева.

А по думите ѝ най-тежкият проблем е в НСА.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/