Доц. Гломб: Безотговорността може да роди и български вариант на COVID-19

„Ако продължаваме да бъдем с ниско имунизационно покритие, не бих се учудила да се появи вариант с български произход. Навлизайки в гостоприемник, вирусът сякаш взима живот назаем и започва да диктува условията. Колкото повече пасажи минават от човек на човек, толкова повече даваме възможност на вируса да се усъвършенства. Затова се появиха и тези варианти“, каза вирусологът от НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб.

Тя отбеляза, че на 99,5% Делта вариантът е доминантен у нас, а Мю вариантът е под засилено наблюдение. 

„Той не циркулира в нашата страна. Пробва се да влезе, но не успява, защото по-адаптивният и заразен вариант е Делта. Мю е проблем на Латинска Америка. Има Бета вариант, има Гама вариант – това са варианти, които също будят безпокойство. Първият е характерен за Южна Африка. Гама е най-застъпен в Бразилия, беше засечен за пръв път в Япония. Ламбда е от вариантите под наблюдение“, обясни доц. Николаева-Гломб в ефира на Bulgaria ON AIR

Вирусологът от НЦЗПБ е категорична, че е необходима имунизация за справяне с епидемиите. 

„Много от инфекциозните болести са преборени чрез ваксинационни програми и подобряване на санитарно-хигиенните условия“, отбеляза тя.

„Хората с алергии нека се допитат до своите лекуващи алерголози. Няколко са съставките, описани са точно. Има ги в кратката характеристика и в листовката на пациента“, препоръча тя и обясни научно какво точно съдържат ваксините.

Нежеланието на част от българите да се ваксинират вирусологът определя като „безотговорност и престъпен индивидуализъм“. 

„Живеенето в общество означава отговорност към собственото здраве, но и към здравето на околните. Напълно подкрепям ректорите и ръководителите на учреждения, които изискват сертификат или отрицателен тест. Това е отговорност към обществото. Студенти и лекари, които са в досег с пациенти, може да бъдат източник на инфекция“, подчерта доц. Николаева-Гломб.

„Чувам как много хора са изкарали Ковид през 2019 г. Явно в нашата страна има феномени, които преди да възникне болестта, вече са я прекарали. Това е несериозно. Липсата на антитела и Т-клетъчен имунитет означава, че човекът е изкарал настинка. Повече от 200 са вирусите, които причиняват подобни състояния“, категоричен е експертът от НЦЗПБ.

„Веднага след възстановяване е добре да се направи ваксинация“, смята доц. Николаева-Гломб.

Гледайте целия разговор във видеото. 

https://www.dnes.bg/………….