Доц. д-р Спасков: Тежко болните пациенти стават нежелани в цялата здравна система

„Тежко болните пациенти стават до известна степен нежелани в цялата здравна система заради оценката на НЗОК на дейността на болниците.“,   заяви в специално интервю за dir.bg бившият директор на „Пирогов“, доц. д-р Спас Спасков.

Доц. д-р Спасков е роден на 28 ноември 1951 година в София и е потомствен лекар. Специалността му е рентгенология, но има и магистратура по здравен мениджмънт и финанси. Близо 20 години работи в „Пирогов“, като е директор на спешната болница от 2000 до 2008 година.

– Д-р Спасков, как ще коментирате последните случаи в „Пирогов“ на пациенти с отказ за прием?

– Директорът проф. Асен Балтов вече предприе мерки. Най-вероятно уволнението на дежурния екип не е единствената такава мярка, защото тя е недостатъчна. Трябва да има и разговори с колегите в болницата. Уволнените лекари са направили нарушение на правилата и то толкова грубо, че са освободени от работа.

– Това единични случаи ли са или е тенденция за болниците да се отказва прием на пациенти в крайно тежко състояние?

[ad id=“225664″]

– Не вярвам да има заповед на директора – „не приемайте тежки пациенти“. Не мога да го повярвам това нещо. „Пирогов“ е създаден да приема тежки пациенти и е абсурдно директорът да е издал подобна заповед. Най-вероятно, за да не се приемат такива пациенти е персонално, лично решение на самите лекари. Така си обяснявам аз нещата.

Аз обаче считам, че по този въпрос трябва да вземе отношение и НЗОК. Защото, ако бъдем реално гледащи на този вид дейност на болниците, голямо значение има и начинът, по който НЗОК оценява дейността на лечебните заведения. Защото за този вид пациенти или много ниско ще се заплати, или няма да се заплати от страна на касата и те стават до известна степен нежелани в цялата здравна система. Поради това НЗОК трябва да преразгледа някои от своите правила за оценка на дейността на болниците.

– Напрежението в „Пирогов“ обаче е голямо. Имаше и протест…

– Да, да, има напрежение, но протестите са свързани именно с това, че директорът предприема сериозни мерки за решаване на проблема. И явно има хора, които не желаят да се реши този проблем, а да се работи по стария начин.

– Трябва ли проф. Асен Балтов да подаде оставка?

– Имаше такива искания. Ако в момента се предприеме такава мярка, това означава, че и следващият директор няма да може да наложи на провинилите се някакви наказания. Тъй като ще се даде знак, че в момент, в който хората поискат оставка, а те ще искат оставка винаги, когато се чувстват по някакъв начин застрашени… Това би било много груба грешка, ако в момента се подходи по такъв начин към проф. Асен Балтов.

– Как ще коментирате освобождаването на проф. Милан Миланов?

[ad id=“263680″]

– Проф. Миланов ми е приятел и аз вече разговарях с него. Аз също напуснах „Пирогов“ след дълги години работа там. Това не е някаква трагедия за болниците, че има движение на персонала. Особено, когато влизаме в определена възрастова категория. Още през 1992 г. в „Пирогов“ направихме едно освобождаване на доста хора в пенсионна възраст. И тогава точно това обсъждахме – дали това ще се отрази неблагоприятно на лечебното заведение или не. Времето показа, че не се отрази неблагоприятно. Получи се обратното – възход. В държавните лечебни заведения трябва да има обмен на персонала. Лекарите в пенсионна възраст трябва да отстъпят място на по-младите.

– Въпросът е има ли млади лекари, които искат да работят в България?

– Движение на специалисти има в цял свят. От Германия отиват в САЩ, ние отиваме на мястото на тези, които са напуснали Германия и т.н. Това е световен проблем, не само на България. Но това не означава в никакъв случай, че трябва да си затворим очите. Ние трябва да направим място на младите лекари, така че те да намерят тук своята реализация, а да не я търсят в чужбина. Ако запушим системата с хора в пенсионна възраст, няма да създадем място за младите хора и те ще заминат. „Пирогов“ обаче е изключително силна болница и според мен пред нея има много добри перспективи.