„Няма да спра да повтарям, че Covid е въздушно-капкова инфекция. Когато сме затворени, ще намаляват случаите, а в мига, в който започне дори частично отваряне, ще се увеличават. Не може до безкрай да стоим затворени.“ Това каза в предаването „Тази неделя“ по бТВ доц. Светлана Велизарова, ръководител на Детската клиника в Белодробната болница „Света София“. По думите й това не означава удължаване на локдауна. Тя допълни, че според нея има скрита заболеваемост, която не се отчита от официалната статистика.
„Мисля, че около 2 млн. българи вече са се срещали с инфекцията. Това означава, че всяка следваща вълна ще бъде по-слаба. Ние не можем да бъдем затворени завинаги“, каза още Светлана Велизарова.
Доц. Велизарова обясни, че няма данни по-заразната мутация на вируса, която циркулира предимно във Великобритания, да причинява по-тежки симптоми. Тя допълни, че този щам е забелязан у нас още през юни месец.
„Въпрос на генетична разположеност на дадено население е по-високата или по-ниската възприемчивост на даден щам. Трябва да отворим частично от края на януари, учениците трябва да се върнат в клас – не може повече. Ще загубят пълна година“, добави тя.
Според пулмолога всички инфекциозни болести при определен процент от пациентите причиняват миокардит, независимо от възрастта, а COVID-19 не прави изключение.
„Много повече деца се заразяват от възрастните, отколкото те заразяват възрастните. Засега няма данни децата с диабет да прекарват тежко заболяването. Вирусният товар, който носят децата е много по-малък, затова разпространяват по-малко заразата“, добави експертът.
Доц.Велизарова посочи, че преди 10 дни се е ваксинирала и скоро й предстои поставянето на втора доза. Тя обясни, че няма вероятност хората да не получат втората си доза от препарата, защото тя не е използвана за друг човек, а се съхранява. По думите й до юни месец страната ни трябва да получи 1,5 млн. дози от препаратите на „Пфайзер“/ „Бионтех“ и „Модерна“, като те ще стигнат за 750 хил. души.
„Това хич не е обнадеждаващо, защото при това количество ние няма да можем да посрещнем ваксинирани следващия есенно-зимен сезон. За векторната ваксина на „АстраЗенека“ в момента не са дадени много точни данни, казва се, че ефективността й е между 70 и 90%. Аз бих избрала информационна РНК ваксина, защото тя е революционно постижение за човечеството“, каза още тя.