Снимка: EPA/БГНЕС |
Италия беше един от основните партньори на Русия в Европа и стратегически съюзник на руския президент Владимир Путин в областта на търговията. Само преди четири години правителството на „Лигата“ и Движение „Пет звезди“ разшири още повече тези връзки. Но след началото на войната в Украйна Италия усеща цената на тези отношения, пише испанският вестник El Pais.
Украинският президент Володимир Зеленски говори във вторник чрез видеовръзка пред италианския парламент. Той благодари за подкрепата на Италия, но също така поиска санкциите и противопоставянето на Русия да бъдат засилени още повече.
Преди това Зеленски говори с папа Франциск, който също изрази подкрепата си за страната му. Появата на украинския президент пред италианския парламент е още един етап от видеоконферентната му обиколка в международните парламенти. Зеленски говори пред всички сенатори и депутати в парламента и в присъствието на премиера Марио Драги.
Всички те осъдиха „остро руското нападение“. Представителите на двете камари в парламента станаха на крака и ръкопляскаха дълго време на Зеленски. В своето изказване Драги критикува „арогантността на руското правителство“ и обяви, че „Италия иска Украйна в Европейския съюз“.
Зеленски възприе не толкова боен тон като при обръщението си пред германския парламент, но предупреди италианците какво може да се случи, ако натискът върху Путин не бъде засилен. Той сравни разрушението на градове като Мариупол с това, което би се случило на италиански градове със сходна големина като Генуа. Той допълни, че от началото на нашествието са загинали 117 деца.
„Трябва да направим всичко възможно да гарантираме мира. Това е война, организирана с години от един човек, който печели пари от газ и ги използва за войната. Той иска да контролира живота и политиката ви, да разруши демократичните ви ценности. Украйна е вратата за руската армия към Европа, а те искат да влязат в Европа, но варварството няма място там… Нашествието продължава 27 дни, почти един месец. Така че се нуждаем от още санкции и друг вид натиск, докато дойде мирът“, допълни Зеленски.
Украинският президент поиска удвояване на усилията за изолиране на Путин и затваряне на вратата за руските граждани, които искат да прекарват ваканцията си в Италия. „Вие знаете кой нареди сраженията и кой донесе войната в Украйна. Всички използват Италия, за да прекарват ваканцията си там. Не приемайте тези хора. Трябва да блокирате и замразите имуществото им – банковите им сметки, яхтите им. Замразете всички активи на тези, които имат влияние при вземането на решенията в Русия. Трябва да подкрепите санкциите и ембаргото срещу тях. Никакво изключение за нито една руска банка. Трябва да спрем убийствата и войната на Русия“, настоя Зеленски.
Италия винаги е имала близки отношения с Русия. От времето, когато Италианската комунистическа партия беше най-голямата в Европа, преминавайки пред силното приятелство на Силвио Берлускони с Путин до флирта на популисткото правителство на Движение „Пет звезди“ и „Лигата“ през 2018 г. През последните години износът на Италия за Русия възлизаше на около 7 млрд. евро, а вносът достигаше 12,6 млрд. евро.
През последните седмици обаче положението се промени и Русия включи Италия в черния си списък с неприятелски държави. „Ако италианското правителство последва примера на Франция и обяви финансова и икономическа война на Русия с одобряването на нови санкции, ще има съответни необратими последици“, предупреди руският консул в Милано Алексей Парамонов.
„Агресията на руското правителство се сблъска с достойнството на украинския народ, който нанася значителни щети на нашественика“, каза Драги в речта си пред парламента. „Съпротивата на Мариупол и другите градове, които се сблъскат с жестокостта на Путин, е героична. Сега Украйна защитава нашия мир, граден с голямо усърдие след Втората световна война. Италия е дълбоко благодарна и ще продължи да подкрепя Украйна. Правителството и парламентът са на първа линия в подкрепата си за Украйна“, увери италианският премиер.
Сега Италия трябва да намери решение на енергийния си проблем. Тя е една от западноевропейските страни, които са най-силно зависими от Русия, тъй като почти половината (46%) от газовите ѝ доставки идват от Москва. През последните години Рим засили значително енергийните си връзки с Русия въпреки близостта си до други доставчици като Алжир, Тунис и Либия, които доставят газ на Италия през газопроводи, които не работят на пълен капацитет като TransMed и GreenStream.
По думите на Драги след десет години Италия ще внася само около 27% от газа си от Русия.