Възстановяването на хората след коронавируса да бъде финансирано от държавата и от работодателите чрез ваучери, а рехабилитацията да се извършва в балнеокомплекси. За това настояха от Съюза по балнеология и спа туризъм на осмия годишен конгрес, който се провежда в Разлог, предаде БНР.
В Националния план за възстановяване и устойчивост здравният туризъм трябва да бъде категоричен приоритет, смятат от BUBSPA.
Участниците в конгреса настояват рехабилитацията след COVID-19 да се провежда в климатичните, балнео и медикал спа центровете, с ясно разписана от здравното министерство бюджетна рамка , заяви Сийка Кацарова, председател на УС на Съюза по балнеология и спа туризъм.
„А не отново болниците. Хората не искат да стоят в болниците, а ние имаме информация, че се готви пътека за постковид рехабилитация, която да бъде на територията на болниците“, каза тя.
Освен ваучерите за храна, на работодателите да бъде разрешено да изплащат част от работната заплата под формата на ваучери за рехабилитация и здравни процедури, настояват още от браншовата организация.
България е сред европейските държави, които закъсняват с мерките за преодоляване на COVID-19 и възстановяване на здравния статус на населението, заяви главният секретар на Европейската балнео и СПА Асоциация Чила Мезоси.
„За съжаление, голяма част от държавите изостават в това да имат ясна калкулация за това, ако не направят постковид рехабилитацията навреме, какви биха били разходите след това и какви биха били щетите върху населението“, посочи тя.