Във вторник Върховният съд на САЩ започва да разглежда дело, чиито изход ще определи достъпа до медикаментозен аборт в страната, пише Ройтерс. Става въпрос за таблетката мифепристон, която се използва за прекратяване на ранна бременност.
Новината идва по-малко от две години след като Върховният съд отмени решението „Роу срещу Уейд“, което премахна конституционната защита за абортите. Това позволи на редица американски щати да забранят абортите.
Хапчето е достъпно в САЩ от над 20 години, като редица проучвания са показали, че то е безопасно. Въпреки това група лекари, които са против абортите, се опитва да отмени част от решенията на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), с които се облекчават някои правила за предписване.
Всяко решение за ограничаване на мифепристона ще засегне всички щати в САЩ, а не само 16-те, които вече са забранили аборта, пише „Гардиън“. Това дело може да има и последици за бъдещите решения на FDA.
Какво представлява мифепристонът
При медикаментозните аборти обикновено се използват две лекарства – мифепристон и мизопростол, които се приемат едно след друго с разлика от няколко часа.
Докато мифепристонът обикновено спира развитието на бременността, мизопростолът предизвиква спазми и кървене в матката – подобно на спонтанен аборт. В момента медикаментозните аборти представляват 63 % от всички аборти в САЩ по данни на Института „Гутмахер“.
Лекарите, които искат използването на мифепристона да бъде ограничено, твърдят, че той е опасен и недостатъчно проучен.
Повече от 100 проучвания, проведени в продължение на три десетилетия и в повече от двайсет държави, обаче са установили, че мифепристонът е безопасен, сочи анализ на New York Times.
Какво може да се промени
През април 2023 г. американският окръжен съдия в щата Тексас Матю Кацмарик постановява спиране на одобрението на мифепристон от FDA.
През август консервативният Пети окръжен апелативен съд, под чиято юрисдикция попадат щатите Луизиана, Мисисипи и Тексас, ограничи решението на Кацмарик. Съдът констатира, че е твърде късно да се спре напълно разрешението за ползване на мифепристон от FDA, но премахна някои промени, направени на по-късен етап от агенцията.
Те са направени през 2016 г. и през 2021 г. и позволиха мифепристонът:
- Да се приема до 10 седмици от бременността, вместо до 7 седмици
- Да се предписва от медицински специалист, различен от лекар
- Да се изпраща директно на пациентите без лична медицинска консултация.
Пети апелативен съд на САЩ реши, че Администрацията по храните и лекарствата не е спазила съответните процедури и не е обяснила подробно мотивите си, когато е започнала да разхлабва разпоредбите.
FDA, както и производителят на лекарството обжалват решението пред Върховния съд, който междувременно спря изпълнението му.
Кого засяга
Делото може да затрудни достъпа до медикаментозни аборти във всички щати на САЩ, дори в тези, в които абортите са законни. През последните години улесненият достъп до хапчето до аборт даваше възможност на така наречените клиники за телемедицина да изпращат лекарството и в щати, където абортите са забранени или ограничени.
Освен това ще се затрудни достъпът до аборт за жените в по-отдалечените райони на страната, за които може да е трудно да посетят лекар, който да предпише лекарството.
Делото може да промени и периода, в който медикаментът може да се взима. Към момента границата, определена от FDA, е десетата седмица от бременността. По информация на работещата в САЩ Фондация „Кайзер Фемили“ през 2021 г. 56% от всички аборти в САЩ са извършени след седмата седмица, а само 20% – след 10-ата седмица.
От друга страна, делото може да има сериозни последствия и за Американската агенция по храните и лекарствата. То би могло да се използва срещу всички останали лекарства, които агенцията е одобрила.
Решението трябва да бъде взето до края на юни или в началото на юли, което ще постави абортите като една от основните теми за президентската надпревара по-късно през годината.
В момента шестима от деветимата съдии във Върховния съд се смятат за т.нар. консервативно крило – т.е. това са съдии, предложени от президенти от Републиканската партия. В мандата си като президент Доналд Тръмп получи възможност да номинира за съда трима души в най-висшестоящата съдебна инстанция в САЩ. Заедно с това и благодарение на републиканското мнозинство в Сената той назначи още 54 съдии в апелативните, 174 в областните и още няколко в специализираните съдилища в страната.