Европейската комисия представи днес законодателно предложение за въвеждане на удостоверение за преболедувалите ковид и ваксинираните срещу новата болест. Комисията призовава Съвета на ЕС и Европейския парламент да одобрят законопроекта до лятото. ЕК предлага удостоверението да бъде безплатно, електронно, с възможност да се разпечата, и да съдържа данни за ваксинираните, преболедувалите и изследваните за ковид по метода PCR или с бърз антигенен тест.
Европейската комисия предложи създаването на цифрово зелено удостоверение за улесняване на безопасното и свободно движение на гражданите в рамките на ЕС по време на пандемията от COVID-19, съобщи Урсула фон дер Лайен на пресконференция. Той ще е доказателство, че притежателят му е ваксиниран, има отрицателен резултат от PCR тест или се възстановява от COVID-19, съобщи БНР.
Страните от ЕС ще могат да решат дали да допускат свободно движение на хора, ако са имунизирани с ваксина, която няма разрешение за достъп до пазара на ЕС. Те обаче ще бъдат издавани на всеки имунизиран, независимо с каква ваксина.
Дигиталният зелен сертификат, който ЕК представи, трябва да включва информация за ваксиниране срещу Covid-19, негативен резултат от тест или доказателство за създадени антитела след преболедуване. От Комисията допълват, че той ще бъде безплатен, в дигитален или хартиен формат.
Сертификатът ще включва QR код, който ще гарантира неговата сигурност и автентичност, но няма да има лични данни в него. Комисията ще създаде портал, за да може всички сертификати да бъдат проверявани в ЕС и в подкрепа на страните-членки за техническото им приложение.
От Комисията поясняват, че сертификатът е временна мярка и ще бъде премахнат веднага, след като Световната здравна организация отмени извънредната ситуация заради COVID-19. За да влезе в сила, той трябва да получи одобрението на Европейския парламент и на Съвета.
Предвижда се всички ваксинирани, независимо с какъв препарат, да получават удостоверение, а държавите от ЕС да имат свободата на решение дали да осигуряват облекчения за ваксинираните с препарати, за които няма европейско одобрение.
Целта на комисията е в следващите месеци удостоверенията да послужат за улесняване на пътуванията в ЕС, без притежаването на такъв документ да бъде предварително условие за пътуване. Предвижда се държавите сами да определят какви ограничения да отпадат за притежателите на удостоверение – например да не бъдат подлагани на изследване или карантина. Ако държавите решат да запазят ограниченията за всички, ще трябва да съобщят и обяснят решението си на останалите страни в ЕС и на ЕК.
Удостоверенията ще бъдат издавани на езика на държавата, която ги изготвя, и на английски език. Те ще съдържат QR-код за проверка в система, поддържана от комисията.
Използването на новите документи се предлага да бъде прекратено с решение на Световната здравна организация, с което се обявява край на извънредната епидемична обстановка. Удостоверения ще могат да издават и проверяват също Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.
ЕК допълва, че до лятото ще предложи насоки за безопасност в областта на туризма.
Въвеждането на т. нар. още дигитални зелени паспорти обаче среща и неодобрението на част от европейските лидери, които изразиха притеснения, че това ще направи ваксинирането задължително, а не пожелателно, каквото е в момента. Срещу това ваксината да бъде условие за пътуване се изказаха и френският президент Еманюел Макрон, както и германският канцлер Ангела Меркел. България е сред страните, които подкрепят идеята за въвеждането на т. нар. ваксинационен паспорт.
По въпроса за неравномерното разпределение на ваксините, от което се оплакват шест страни-членки на ЕС, включително и България, Урсула фон дер Лайен препоръча допълнителната доставка на 10 млн. дози на „Пфайзер“ да бъде разпределена между недоволните страни, но при положение че останалите се съгласят.
„ЕК препоръча миналата година разпределението да се върши на база на населението. Страните-членки решиха друг подход (има предвид недоволните 6, бел.ред. ) – не всички приеха това, което е налично. Някои от дозите не бяха взети, така че имаше второ разпределение между страните, които са готови да вземат повече. Така страните-членки създадоха различни портфолиа – такива, които те считат за най-добри. Има и различен капацитет на доставките – „Пфайзер/Байонтех“ бяха много добри, „АстраЗенека“ – не толкова. Това обяснява различната картина. Това, което ще направя аз, е да използваме тези 10 млн. допълнителни дози от „Пфайзер/БиоНТех“, които договорихме, да се преместят към второто тримесечие, за да ребалансираме ситуацията от първото тримесечие. Как точно ще се случи, страните членки ще решат. Но това е моята препоръка“, заяви Урсула фон дер Лайен.