България не може повече да отлага промените по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), които са условието, за да получи следващите плащания на безвъзмездни европейски средства.
Това е предупредил в понеделник еврокомисарят по икономика Паоло Джентилони, става ясно от съобщение на българското финансово министерство. Джентилони се срещна с министърката на финансите Людмила Петкова в Люксембург.
Новината идва, след като в края на септември българските депутати за пореден път не успяха да гласуват нужните решения, така че ЕК да отпусне парите. Тогава „Има такъв народ“ и „Възраждане“ блокираха парламента с координирана предизборна акция и гласуването беше провалено.
В резултат на това още тогава финансовата министърка Людмила Петкова каза, че България вероятно ще загуби над 1,5 млрд. лева от безвъзмездните европейски средства.
Сега еврокомисарят Джентилони каза, че Европейската комисия (ЕК) всеки момент ще рестартира периода на оценка на изпълнението на реформите и инвестициите по второто плащане по ПВУ. Затова и България не може повече да отлага вземането на политическо решение по измененията на плана.
В отговор Петкова е казала, че служебното правителство ще предприеме действия за обсъждане и одобряване от Народното събрание на нужните промени, пише в съобщението на министерския пресцентър.
Не е ясно обаче кога ще стане това, защото по-рано правителството каза, че трябва да изпрати плана до 15-20 октомври, за да има произнасяне на ЕК до края на годината.
България изпрати искането си за второто плащане на парите по ПВУ още миналия октомври. За да бъдат отпуснати те обаче, ЕК прави оценка, за да провери дали нужните реформи са били изпълнени.
Тъй като България се бави с тях, тогавашното правителство издейства отсрочка. Една година по-късно обаче промените продължават да не са изпълнени. Те включват:
- приемането на документ, в който да са описани с конкретни дати мерките за модернизиране на енергийния сектор. Това включва поетапното затваряне на въглищните централи, както и въвеждането на определени възобновяеми мощности;
- реформи в структурата на Българския енергиен холдинг;
- както и приемането на няколко антикорпуционни закони.
Тъй като тези промени не са приети, България е заплашена не само да загуби пари от втория транш по ПВУ, но и да трябва да връща пари, които вече са били получени по първия.
Европейският Механизъм за възстановяване и устойчивост (МВУ) беше въведен, за да помогне на страните членки на Европейския съюз (ЕС) да се възстановят от пандемията от COVID-19. Българският ПВУ е на стойност 5,7 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.