ЕК ще спира еврофондовете на корумпирани държави

ЕК ще спира еврофондовете на корумпирани държави

Еврофондовете ще се отпускат в зависимост от спазването на върховенството на закона в държавите членки на ЕС, обяви днес пред Европейския парламент председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, в първата си реч за състоянието на съюза, пише „Сега“. Тя остави тази спорна тема за заключителната част, където каза: „Комисията отдава най-високо значение на върховенството на закона на закона. Затова ще защитим парите от бюджета по програмата Следващо поколение ЕС (750 млрд. евро – бел. ред) срещу всякакви измами, корупция и конфликт на интереси. Това не подлежи на преговори.“

„Миналият месец ни напомни колко сме уязвими – наш дълг е да пазим правовата държава и да поддържаме честността на европейските институции, независимо дали става дума за закони… или продажба на паспорт. Европейските ценности не са за продан,“ каза още тя.

Преди края на месеца комисията ще излезе с доклада си за правовата държава – ранно средство за откриване на проблеми, което да е отправна точка за всички членки, „за да няма отстъпление от общите принципи“, каза Фон дер Лайен.

Този доклад се очаква на 23 септември. Той ще покаже състоянието на върховенството на закона във всички държави и ще бъде продължение на Механизма за сътрудничество и проверка, чрез който до момента се упражняваше наблюдение само над България и Румъния. За първи път наблюдението ще се съчетае с финансови санкции за държавите, които системно показват неуважение към базовите принципи на ЕС.
Ръководители на три политически групи подкрепиха веднага инициативата за обвързване на европейското финансиране с върховенството на закона. „Време е да се укрепи върховенството на закона навсякъде в ЕС“, каза испанката Ираче Гарсия Перес от името на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. „Не може да има дилема между Европа на инвестициите и тази на ценностите – Европа може да бъде и двете“, каза председателят на групата на „Обнови Европа“ (либерали) Дачан Чолош от Румъния. „Зелената“ Ска Келер (Германия) бе по-категорична: „Нужни са мерки във върховенството на закона – не само за Полша и за Унгария, но и за всички други“. После тя назова и България, като изтъкна, че „трябва да се подкрепят онези (в България), които се борят в защита на основните ценности“.

В заключение след изказванията на евродепутатите Урсула фон дер Лайен каза: „С върховенството на закона Комисията за пръв път в историята си възприема толкова методологически обоснован похват – не само към съдебната система, а и за цялото конституционно устройство на ЕС. Има оживен дебат по този въпрос. Ако са нужни нови инструменти, нека да ги видим.“