„Не трябва да се пипа Чирен и не трябва да се говори за това, че имаме още един месец възможност за нормално снабдяване. Енергийният министър изобщо в момента не изпълнява задълженията си, така както е предвидено по закон и по редица правилници. Той отдавна трябваше да спре изчерпването на газ от хранилището, още когато хранилището беше на около 50%“, заяви енергийният експерт Еленко Божков в „България сутрин“.
Той обърна внимание, че вместо агресивна пресконференция и конфронтиране с президента, управляващите трябва да отговорят на редица въпроси. Експертът изтъкна, че ролята на хранилището не е да се черпи газ от него, а да се изравнява пулсациите при потребление.
„За този месец ние трябва да забравим за природен газ за топлофикациите. Те моментално трябва да бъдат сменени с мазут. Трябва да се направи нормативно облекчение този мазут да бъде с по-голямо съдържание на сяра, защото е по-евтин и по-лесно се намира. Щом сме в тези условия, ще дишаме по-мръсен въздух, за да можем да ползваме топла вода. Природен газ трябва да остане единствено за училища, болници и детски градини. Природен газ трябва да остане и да има за хлебопекарните, за да можем да запазим добра цена на хляба. Положението при бизнеса е трагично“, коментира Божков пред Bulgaria ON AIR.
По думите му Министерството на икономиката трябва да направи равносметка какви са договорите и производствените програми на тези, които използват интензивно природен газ и да се подредят, така че да се решат проблемите. Според него поскъпването на газа ще бъде най-малко с 30%.
„Азерски газ трябва да доставяме. Трябва да се търси един микс, който може да докара, при този договор, който имаме с азерите, до едно увеличение спрямо сегашните нива с около 25%. Трябва да има яснота – обстановката е такава, че всичко трябва да се говори, да се знае и да се докладва. Грешно е обаче да се мисли за каквото и да е спиране на транзитните газопроводи, защото никой не ни е виновен“, разясни Божков.
Експертът обърна внимание, че от страна на правителството имаме единствено агресивно говорене и уверения в светло бъдеще. Той отбеляза, че на България ѝ липсва енергийна дипломация.
Гостът посочи, че това, което се случва при бизнеса, е опасно и трябва ясно и точно говорене.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!