ЕС обмисля изискване за определени резерви от газ за страните членки

ЕС обмисля изискване за определени резерви от газ за страните членки

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg 

Страните от ЕС ще трябва да поддържат определени резервиот природен газ, се готви да предложи Европейската комисия (ЕК) на фона на напрежението между Украйна и Русия, съобщава EurActiv. В момента повечето страни имат изисквания за резерви от горива, които да гарантират енергийната им сигурност. Но това е само на ниво национално законодателство, а Брюксел обмисля дали да няма и европейска регламентация на изискванията, коментира комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон.

„Трябва да бъдем подготвени за следващия отоплителен сезон“, коментира тя.

Още по темата

През тази зима водещите европейски икономики се изправиха пред недобре напълнени газохранилища – цените на газа достигнаха неочаквано високи нива през лятото и есента. Това кара европейските институции да обмислят мерки за защита на енергийната система от шокове и повишаване на цените.

Проектът на предложението, до който достъп има EurActiv, предвижда задължение на членовете на ЕС да поддържат минимални количества газ към 30 септември всяка година, тоест преди началото на газовата година на 1 октомври. Разбира се, идеята може да промени и доуточни, най-малкото заради факта, че не във всички европейски държави има газови хранилища – например в Гърция.

На този етап нямаме намерение да налагаме същите правила, каквито има Международната агенция за енергетика (МАЕ) за стратегическите резерви от петрол, коментира Симсон.

Всеки член на МАЕ е длъжен да поддържа непрекъснати резерви от петрол или петролни продукти, които да покрият 90-дневното му потребление. В условия на криза, организацията има право да освободи тези количества на пазара, за да регулира ситуацията.

Газохранилищата обикновено се изграждат или в солни пещери, или в изчерпани газови находища (какъвто е случаят с нашето край врачанското село Чирен). Целта им е балансиране на пиковото потребление в зимния сезон. Обикновено тези съоръжения се пълнят през лятото, когато търсенето на газ е по-ниско, а цените – традиционно по-ниски. Така се постига не само баланс на количествата, но и на цената през зимата, когато потреблението на газ е съществено увеличено заради използването му за отопление.

В момента европейските газохранилища са пълни до около 32% от капацитета си, спрямо 40% по същото време на миналата година. В допълнение обаче и досега зимата в Европа е мека и потреблението е по-ниско.

https://www.investor.bg/